Miauczenie kota ma znaczenie

M

Miauczenie kota ma duże znaczenie, a nawet… Kilka! Kocia mowa ciała jest bardzo różnorodna i łączy wiele aspektów komunikacji. Kociaki dysponują bardzo szerokim wachlarzem ruchów ciała i dźwięków, które komunikują człowiekowi i innym zwierzakom ich potrzeby i zdanie. Co ciekawe – czasami zachowanie Twojego pupila może się zmienić i pewnie się nad tym zastanawiasz. Zrozumienie kociego języka wymaga jednak sporo praktyki. Jak dobrze rozumiesz kota? Sprawdźmy to i poznajmy kilka ciekawostkek o kociej mowie!

Czytaj też: SAMOTNOŚĆ PSA ADOPTOWANEGO – JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO SAMOTNOŚCI?

miauczenie kota ma wiele znaczeń

Miauczenie kota to charakterystyczny i prawdziwe uniwesalny dźwięk, który jest wypowiadany i rozumiany wszędzie w świecie kotów. Może to oznaczać cokolwiek, na przykład daj mi jeść, nudzi mi się, albo chcę wyjść. Samo miauczenie jest dźwiękiem wydawanym już we wczesnym okresie rozwoju pupila. Zawsze jest dźwiękiem sygnalizującym potrzebę – nawet u dorosłych osobników. Ten odgłos nie zawsze jest wyraźnie rozpoznawalny jako znane nam miau. Istnieją bardzo duże kocury, które zamiast miauczeć mają bardziej tendencję do piszczenia, a także małe koty, które głośno jęczą.

Co ciekawe, koty miauczą niemal na całym świecie i jest to międzynarodowy język tych zwierzaków. Instynktownie większość ludzi reaguje z sympatią na taki dźwięk. Być może dlatego, że jest to odgłos kojarzony z wołaniem o pomoc?

Czytaj też: PSI SMUTEK – KIEDY ZAHACZA JUŻ O DEPRESJĘ?

💡Ciekawostka💡

W Chinach nazywany jest “miao”. W Wielkiej Brytanii “meow”. We Francji “miaou”.

Miauczenie kota to nie jest jedyny dźwięk wydawany przez czworonogi. Koty do dyspozycji mają też szereg bezdźwięcznych dźwięków.

Czytaj też: KOCI KATAR – JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Co oznaczają kocie odgłosy?

 • Mruczenie: Dobre samopoczucie
 • Warczenie: Wyraźne ostrzeżenie
 • Prychanie: Znak, że istnieje zagrożenie uderzeniami
 • Syczenie: Obrona przed zagrożeniem
 • Jęczenie: Pomoc, potrzeba, najwyższy stopień obrony
 • Plucie: skuteczny sposób obrony

💡Ciekawostka💡

Miauczenie wywodzi się z języka małych kociąt. Jest stosowane przede wszystkim w komunikacji skierowanej do ludzi.

Warto pamiętać, że bardzo często kot pokazuje rpzeciwnikowi za pomocą dźwięków i mowy ciała to, co go czeka, jeśli wciaż będzie kota prowokował. Sycząc z otwartym pyszczkiem, kot pokazuje również zęby. Jest to pierwszy poziom na skali agresji, po którym może już nastąpić poważne warczenie, a nawet prychanie.

Czytaj też: PCHŁY U KOTA – JAK ROZPOZNAĆ INWAZJĘ I JĄ ZWALCZYĆ

Miauczenie kota - co mówią dźwięki kota?

Miauczenie kota – co mówią dźwięki kota?

Każdy z nas zna pewnie nocne śpiewy kociaków, które walczą pod naszymi oknami o terytorium lub partnerki. Tuż po tym słychać dziki pisk, który sygnalizuje niepokój największego stopnia i obronę pokanej strony, zanim zacznie się ona wycofywać.

Tymczasem te sygnały wokalne mają związek z zagrożeniem i obroną. Co ważniejsze – są bardzo łatwe do zrozumienia przez ludzi, ponieważ są bardzo wyraźne. Łatwo zrozumieć mruczenie, które przypomina dźwięk maszyny dos zycia, ale może też być niesamowcie ciche, wręcz niesłyszalne.

💡Ciekawostka💡

Mruczenie należy do dźwięków o niskiej częstotliwości. Mieści się w zakresie między 27 a 44 hercami. Ta częstotliwość ma leczniczy wpływ na urazy, zwłaszcza złamane kości.

Niektóre zwierzęta uspokajają się głośnym mruczeniem w sytuacjach ekscytacji. Przypominać to może nieco gwizdanie w lesie, swego rodzaju nieprzyznawanie się do tego, czego się boimy (albo, że w ogóle czegoś się boimy).

Czytaj też: ZAPALENIE DZIĄSEŁ U KOTA – JAK JE ROZPOZNAĆ I PRZEZWYCIĘŻYĆ?

💡Ciekawostka💡

Jeśli chcesz upewnić się czy kot mruczy – ostrożnie połóż palce na jego krtani. Jeśli wyczuwalne są wibracje – kot mruczy!

Mowa kota: co zdradza ogon?

Koci ogon, co ciekawe, bardzo często nazywa się barometrem nastroju. Czasami zaczyna żyć własnym życiem, a przynajmniej tak się wydaje! Machanie ogonem nie zawsze jednak musi oznaczać radość u kota. Najłatwiej jest człowiekowi rozpoznać, kiedy kot nadyma się, ustawia ciało w poprzek przeciwnika, a jego ogon nastrosza się. Wszystkow takiej sytuacji służy temu, żeby wyglądać groźniej!

Oznaki położenia ogona:

 • ogon lekko drga – lekkie napięcie
 • ogon jest napuszony – agresja, zapowiedź ataku
 • końcówka ogona drga lub wije się – podniecenie, radość, niecierpliwość
 • cały ogon gwałtownie klapnie tam i z powrotem – wielkie napięcie
 • ogon jest podniesiony luźno wysoko i końcówka jest zwinięta jak flaga – radość

Mowa kocich uszu

Tymczasem warto zaznaczyć, że także uszy mają znaczenie! Obok miauczenia, kocie uszy wiele mówią o stanie ducha pupila. W ciągu kilku sekund zmieniają pozycję. Czasami bardzo ciężko człowiekowi zauważyć w ogóle ten ruch.

💡Ciekawostka💡

Za ułożenie uszu odpowiada ponad 30 mięśni. Zmiana następuje w dużej mierze też wtedy, gdy chce zasygnalizować stan nastroju.

A oto kilka interpretacji mowy uszu kota:

 • Otwory uszne skierowane są do przodu, a uszy są lekko obrócone na bok, aby odbierać dźwięki z odległości – relaks.
 • Uszy wyprostowane – ciekawość.
 • Jeśli dźwięki zbliżają się i przyciągają uwagę kota, wpatruje się on w obiekt i kieruje uszy w stronę, z której pochodzą dźwięki – uważność.
 • Uszy drgają – nerwowość.
 • Są ułożone płasko do tyłu, blisko głowy, prawie niewidoczne – strach.
 • Uszy są już odwrócone do tyłu, aby w razie niebezpieczeństwa móc je natychmiast płasko położyć, ale kot nadal trzyma je pionowo – agresja, zapowiedź ataku.

Co ciekawe, kiedy kociak jest w rozkroku między atakiem a ucieczką, położenie uszu zmienia się bardzo szybko. A co ważniejsze – ujawnia dominujący w danej chwili nastrój.    

Czytaj też: ŚWIĘTA DLA PSA – NA CO MUSISZ UWAŻAĆ W BOŻE NARODZENIE?

MIAUCZENIE KOTA MA ZNACZENIE

Mowa oczu kota

Kocie oczy mówią wiele o stanie umysłu zwierzaka. Jeśli źrenice są duże i okrągłe, oznacza to podniecenie i napięcie. Z kolei szczelinowe źrenice wskazują na dużą jasność.

💡Ciekawostka💡

Kot macha ogonem, a jego źrenice są rozszerzone – dopiero wszystko razem daje wyraźny obraz stanu ducha kota. Pojedyncze sygnały mogą Cię zwodzić.

Czy kot rozumie człowieka?

Co dzieje się w głowie tego zwierzaka? Czy słucha Cię i rozumie to, co mówisz? Czy może tylko słucha naszego tonu głosu, bo już wie, co on oznacza? Japońscy naukowcy zbadali to pytanie w 2019 roku i wysnuli wniosek – domowe koty reagują na to, co mówimy, znają swoje imię i rozumieją, że są wzywane. Co ciekawe, mogą dodatkowo też zrozumieć gesty człowieka takie, jak otwieranie drzwi lodówki czy szafki.

💡Ciekawostka💡

Miauczenie to kocia mowa i sposób komunikacji między kotem a człowiekiem. We wczesnym stadium życia małe kocięta miauczą i nawołują mamę – to wyjątek porozumiewania się miaukiem w relacji kot-kot. Wówczas próbują zwrócić na siebie uwagę i dają znaki o swoich potrzebach.

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348