Czy pies może jeść karmę dla kota?

C

Co zrobić, gdy skończyła Ci się karma dla psów? Twój pupil jest głodny, a pod ręką masz karmę dla kota… A może Twój psi przyjaciel poczęstował się kocią karmą, gdy akurat byłeś w pracy? W obu tych przypadkach pojawia się jedno pytanie… Czy pies może jeść karmę dla kota? 

Czytaj też: GDZIE ZGŁOSIĆ PRZEMOC PRZECIWKO ZWIERZĘTOM?

To zależy, ale odpowiedź jest, zasadniczo, jedno. Jeśli jest to tylko jednorazowy wyskok – nic się nie stanie. Jednak jeśli pies je karmę dla kota notorycznie – może być problem.

To, że na rynku dostępne są różne karmy – dla psów i dla kotów – nie jest bezzasadne. Nie chodzi także tylko o fakt, że rynek się kręci, więc im więcej różnych produktów – tym lepiej dla producentów. To też, jednak podział karm ma znaczenie przede wszystkim dla samych czworonogów. Niezbędne jest więc karmienie psa pełnowartościową i zbilansowaną karmą. Niekompletna lub niezrównoważona dieta z czasem może powodować poważne problemy. Przede wszystkim jeśli chodzi o dysfunkcję układu odpornościowego, nagromadzenie tłuszczu czy choroby zwyrodnieniowe mięśni.

Czytaj też: WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH UPRAWNIONYCH DO PRZEPROWADZANIA DOŚWIADCZEŃ I TESTÓW NA ZWIERZĘTACH

Pies vs. kot - czy pies może jeść karmę dla kotów?

Pies vs. kot – czy pies może jeść karmę dla kotów?

Co prawda, zarówno psy, jak i koty są zwierzakami udomowionymi. Na podstawowym poziomie jednak zdecydowanie różnią się pod względem personalizacji diety.

Te pierwsze z kolei są wszystkożerne. A w efekcie czerpią korzyści z mieszanek pokarmów mięsnych i roślinnych. Koty w międzyczasie są prawdziwymi mięsożercami, a więc żywią się przede wszystkim mięsem. 

Dlatego też, komercyjna karma dla kotów z reguły koncentruje się na białku i tłuszczu zwierzęcym. A więc nie ma znamion odpowiednich co do diety dla psa – zawiera inne składniki odżywcze. Co za tym idzie – regularne podawanie psu karmy dla kotów może prowadzić na przykład niedoborów składników odżywczych czy problemów z żołądkiem.

? CIEKAWOSTKA ?

Psy z przewlekłym zapaleniem trzustki nigdy nie powinny nawet próbować karmy dla kotów.

Mój pies zjadł karmę dla kota – co teraz?

Krótkotrwałym minusem przekąsek dla kotów może być na przykład rozstrój żołądka. Ten z kolei najpewniej objawi się wymiotami, albo biegunką. Nic ponadto nie powinno się wydarzyć.

Z kolei jeśli mowa o długotrwałych konsekwencjach – jeśli podjadanie karmy dla kotów będzie regularnie się powtarzać i stanowić jedyne źródło witamin… Możemy Wam zagwarantować, że pies zbliża się równią pochyłą do niedożywienia, otyłości albo zapalenia trzustki czy zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

W efekcie, z biegiem czasu to dodatkowe białko i nadmierny tłuszcz staną się substytutem nadmiaru kalorii, a więc i zdecydowanie poważniejszym obciążeniem zarówno wątroby, jak i trzustki. Te z kolei mają za zadanie wspólnie rozkładać właśnie białko i tłuszcz. I tak koło się zamyka, a zapalenia tych narządów zaczynają przybierać na sile. 

? CIEKAWOSTKA ?

Jeśli masz podejrzenia, że Twój pies może mieć początkowe stadium zapalenia trzustki, warto przyjrzeć się kilku objawom. Na przykład: zmniejszonemu apetytowi, letargowi, wymiotom, biegunce. 

A ponieważ jednym z ubocznych efektów notorycznego spożywania karmy dla kotów przez psy jest przyrost wagi  – warto mieć na uwadze, że ta jest bardzo ważna w kontekście nie tylko przyszłych chorób, ale przede wszystkim pogłębiania istniejących już schorzeń.

Czytaj też: OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIE DLA PSA

Pies vs. kot - czy pies może jeść karmę dla kotów?

Mój pies pokusił się o koci smaczek…

Jeśli psiak już jednak pokusił się o smaczek wprost z puszki dla kota – może spodziewać się przede wszystkim, że… Ów kot potraktuje go ozięble, a nawet… w ruch pójdą łapki! Po takiej przekąsce warto przyglądać się zwierzakowi – czy aby nie ma oznak rozstroju żołądka. 

Kilka kęsów jednak nie powinno być toksycznym dla psa, więc nie ma potrzeby poważnej interwencji medycznej. 

Mimo wszystko najlepiej jest całkowicie zapobiegać przedostawaniu się kociej karmy w głąb Twojego psiaka. W efekcie – warto pilnować miski z jedzeniem, zarówno kocim, jak i ludzkim. 

Czytaj też: PIES NA ŁAŃCUCHU U SĄSIADA – CO ZROBIĆ?

O autorze

Dodaj komentarz

przez Zoodoptuj

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348