Ile zębów mają psy?

I

Ile zębów mają psy? Kto to wie! Ale przecież zęby to psia wizytówka. Dlatego też, mimo że opieka stomatologiczna w kontekście psich zębów, często jest pomijana – niestety, jest bardzo istotna. Podobnie jak w przypadku ludzi – psi dentysta nie dba tylko o sam wygląd zębów psa. Przede wszystkim pomaga w  zapobieganiu, a czasami na przewidywaniu większych i poważniejszych już problemów zdrowotnych.

W efekcie, codzienne szczotkowanie, regularna obserwacja stanu dziąseł czy profesjonalne czyszczenie mogą pomóc psu cieszyć się szczęśliwszym i dłuższym życiem. Jednak większość z nas na ów listę kręci nosem, a co więcej – uderza się w czoło, bo przecież kto to widział psu myć zęby?.

Tymczasem, ponieważ tak częściej, niż rzadziej pomijamy zdrowie psa w kontekście zębów – ważne jest, by zacząć pielęgnację całkowicie od podstaw. Co dzieje się z psim pyskiem przez całe jego życie?

Otóż – od momentu narodzin do pełnego rozwoju psiaki doświadczają przecież potężnych zmian w rozwoju samych zębów. To z kolei może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

? CIEKAWOSTKA ?

W rzeczywistości około 80% psów cierpi na choroby zębów w wieku 3 lat.

W efekcie, by zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się w pysku Twojego psa, ważny jest powrót do korzeni. Dosłownie! Ile zębów ma pies? Jak wygląda ich rozwój? Czego można oczekiwać od szczeniaka w porównaniu do psa dorosłego? Czy istnieją odmienne stany psich zębów w zależności od rasy?

Ile zębów mają psy?

Co ciekawe, liczba zębów Twojego psa zależy… Od jego wieku! Szczenięta mają zaledwie 28 zębów mlecznych, podczas gdy dorosłe psy – bez względu na wielkość – mają ich co najmniej 42. W efekcie, zarówno mastify, jak i chihuahua mają po 42 zęby w dwóch zdecydowanie odmiennych pyskach.

? CIEKAWOSTKA ?

Chow chow – jedna z najstarszych ras psów na świecie – ma dodatkową parę zębów trzonowych. W efekcie rasa liczy sobie 44 zęby.

Tymczasem, nie wszystkie 42 zęby są sobie równe. Każdy, kto kiedykolwiek widział psi pysk wie, że podobnie jak człowiek, pies ma różne rodzaje zębów. Oczywiście, każdy rodzaj odpowiada za zdecydowanie odmienną rolę. W rzeczywistości – w zębach można zobaczyć dowody na przykład wszystkożernej diety czy statusu drapieżnika.

Czytaj też: DOGGING, CZYLI ĆWICZENIA DLA STARSZYCH PSÓW

Rodzaje psich zębów

Zasadniczo zęby psie dzielimy na cztery główne grupy.

? Siekacze: to małe, przednie zęby. Używane do skrobania mięsa i pielęgnacji. Psy mają 6 na górze, 6 na dole.
? Kły: to ostre, przypominające faktyczne kły zęby używane do nakłuwania i podtrzymywania pokarmu. Psy mają ich po 2: 2 na górze, 2 na dole.
? Przedtrzonowce: to zęby osadzone za kłami. Mają ostre krawędzie i płaskie powierzchnie. Przeznaczone są do żucia z boku i ścinania pokarmu. Psy mają ich po 8: na górze i na dole.
? Trzonowce: to duże, płaskie zęby. Znajdują się z samego tyłu i służą do zgniatania, rozdrabniania i żucia. Większość psiaków ma ich kolejno – 4 na górze, 6 na dole.

ILE ZĘBÓW MAJĄ PSY?

Jak psi ząb rozwija się przez całe życie?

Tok rozwoju psich zębów jest bardzo ciekawy. Oczywiście, żaden psiak nie rodzi się z 42 zębami. Dokładnie tak, jak człowiek nie rodzi się z pełnym zestawem uzębienia.

Co ciekawe, szczenięta nie zaczynają się rozwijać od pierwszego zestawu zębów – czyli mlecznych – dopóki nie osiągną wieku około trzech tygodni. 

? CIEKAWOSTKA ?

Zęby szczeniąt są bardzo ostre, często porównuje się je do ostrości brzytwy. Wszystko po to, by zrekompensować brak siły samej szczęki.

W efekcie, najpierw rozwijają się siekacze i kły, a później dopiero przedtrzonowce.

Z kolei trzonowce i pierwsze przedtrzonowce nigdy nie są mleczne. Pojawiają się więc dopiero jako zęby stałe w późniejszym procesie rozwojowym. Większość psów będzie je więc miała dopiero w wieku sześciu tygodni.

Tymczasem, gdy zaczynasz znajdować już porozrzucane szczeniackie zęby po całym domu – to znak, że ich małe brzytewki powoli zastępują zęby stałe. Te są zdecydowanie bardziej tępe.

Co ciekawe, stałe zęby zaczynają pojawiać się w wieku około 4-5 miesięcy. Z kolei szczenięce zęby zastępują wszystkie po około 2-3 miesiącach.

Jednak z reguły nie znajdujemy psich zębów na podłodze, ponieważ bardzo często (i całkiem bezpiecznie) psiaki połykają zęby podczas jedzenia.

? CIEKAWOSTKA ?

Jeśli w wieku 6-7 miesięcy Twojemu psu pozostały jeszcze zęby mleczne – należy natychmiast zgłosić się do weterynarza. Nazywa się je zatrzymanymi zębami mlecznymi. Te mogą z kolei powodować poważne problemy, jeśli ich nie usuniemy od razu. Na przykład utratę zdrowych zębów.

Mały pies, a wyzwania stomatologiczne

Jeśli masz psa małej rasy – istnieją dodatkowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o zdrowie zębów. 

Małe psy mają, oczywiście, małe pyski, ale muszą zmieścić te same 42 zęby, które posiadają psy dużych ras. Prowadzi to do generacji środowiska podatnego na choroby przyzębia – a więc pojawiania się stanów zapalnych i infekcji dziąseł. 

? CIEKAWOSTKA ?

Choroba przyzębia jest najczęstszym problemem zdrowotnym zębów wszystkich psów. Występuje jednak częściej u mniejszych ras.

Niektóre małe rasy – takie jak buldogi francuskie – często mają niewymiarowe zęby, zęby boczne, a nawet źle ustawione szczęki, co zarówno ułatwia rozwój choroby dziąseł, jak i utrudnia pielęgnację zębów psa.

By zapobiec chorobom przyzębia i związanym z nimi dolegliwością – warto rozważyć codzienną rutynę jeśli chodzi o samą pielęgnację.

Pielęgnacja psich zębów

Podobnie jak u ludzi – pielęgnacja zębów to znacznie więcej, niż samo mycie. A i o to przecież czasami bardzo trudno! 

Zły stan zdrowia psich zębów może utorować drogę innym problemom zdrowotnym, a więc w efekcie  – obniżyć jakość pieskiego życia.

Kiepska higiena jamy ustnej to synonim próchnicy, a co za tym idzie – nieświeżego oddechu i utraty zębów. Czasami nawet chorobami serca! Bakterie powodujące chorobę dziąseł mogą w międzyczasie dostać się przecież do krwioobiegu i obciążyć także nerki czy wątrobę.

Jednym ze skutecznych sposobów monitorowania stanu zębów psa jest sprawdzanie koloru dziąseł

ile zębów mają psy

Kolor dziąseł: co mówi o stanie zdrowia psich zębów?

Zdrowe dziąsła przeważnie mają różowy odcień przypominający gumę balonową. Są jednak wyjątki, do których zaraz dojdziemy. 

Równocześnie dziąsła zdrowe powinny być także wilgotne i lekko błyszczące. To oznacza, że pies jest odpowiednio nawodniony.

Jeśli pupil ma czarne dziąsła – może to być przejaw zdrowego prowadzenia jamy ustnej psiaka, albo – przeciwnie. Czegoś bardzo poważnego. 

Albo rasa Twojego psa zwyczajnie ma ciemniejsze dziąsła – jest to powszechne u psów z ciemniejszymi pyskami w ogóle. Psy mogą mieć także czarne plamki na języku i dziąsłach – i to jest całkowicie zdrowy objaw. Jeśli jednak pojawiają się wypukłe ciemne plamy, których wcześniej nie było – może to być znakiem nawet raka jamy ustnej. 

Z kolei jeśli tym plamom towarzyszy także nieprzyjemny oddech – może to być choroba przyzębia. 

Białe lub jasnoróżowe dziąsła to z kolei niewystarczający dopływ krwi. W efekcie, weterynarze często naciskają na dziąsła i obserwują jak szybko wracają do normalnego różowego koloru. Białe lub bardziej blade dziąsła mogą być spowodowane anemią lub utratą krwi, a nawet wzdęciem czy wstrząsem, które wymagają z kolei natychmiastowej pomocy weterynarza.

Czasami zdarza się także, że psiak pokazuje nam niebieskie, lub wręcz fioletowe dziąsła. Pupil może wówczas mieć w chorobowym portfolio sinicę spowodowaną niskim poziomem tlenu we krwi. Warto też wtedy sprawdzić, czy skóra w niektórych miejscach nie zmienia koloru na niebieskawy.

Jeśli pies ma krwisty uśmiech, a więc cieszy się ciemnoczerwonymi dziąsłami (albo zbyt jasnymi) – może to wskazywać na zapalenie dziąseł, czy całej jamy ustnej. Z kolei jasny kolor czerwony może być przejawem kontaktu z toksyną, infekcję lub przegrzaniem psa.

W portfolio dziąseł znajduje się także kolor brązowy albo żółty. Jeśli w pobliżu linii dziąseł widać taki kolor może to być oznaką albo kamienia nazębnego, albo nawet… Żółtaczki.

Chorobom dziąseł mówimy nie! Lepiej zapobiegać niż leczyć…

…a więc codziennie myć! I wziąć za pewnik bywanie u weterynarza podczas corocznego badania fizykalnego. 

Warto także wziąć pod uwagę zdrową dietę. Czyli taką składającą się z pełnego mięsa i warzyw. Chrupiące przekąski, w przeciwieństwie do reklamowych haseł, niestety, nie czyszczą zębów, ani – co więcej – nie zapewniają zdrowych ust.

Czytaj też: POZNAJ NAJBARDZIEJ AGRESYWNE RASY PSÓW – WYKAZ AGRESYWNYCH RAS W POLSCE

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348