Czy pies może pić mleko? To przecież naturalny produkt, będący doskonałą dawką wapnia, a co ważniejsze – dodatkiem do diety! Tak, dokładnie tak uważa większa część opiekunów, która podaje mleko swoim pupilom. Psy piją przecież mleko matki przez pierwsze tygodnie po urodzeniu, dlatego jego podawanie w późniejszym etapie życia wydaje się całkiem naturalne.
Okazuje się jednak, że będąc odpowiedzialnym opiekunem warto dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu. A także – wszystkim produktom, które podajemy zwierzakowi.
Czytaj też: JAK PRZYZWYCZAIĆ PSA DO KOTA?
Tymczasem, poza mlekiem matki albo specjalnym preparatem zastępczym – psy nie powinny pić mleka z kilku powodów.
Po pierwsze 🛑mleko – zarówno krowie, jak i owcze czy kozie – może wywołać u psów nietolerancję pokarmową.🛑
Co za tym idzie – po drugie – 🛑napój ten bardzo często jest poważnym źródłem alergenów. 🛑
Po trzecie – 🛑składniki odżywcze zawarte w mleku są zdecydowanie niewystarczające do zaspokojenia potrzeb psa.🛑
Czy mały pies może pić mleko?
Pies to ssak. To niewątpliwy fakt. Dlatego też naturalne jest, że spożywa mleko matki w pierwszych miesiącach życia. Zdarza się jednak, że szczeniak nie ma takiej możliwości – albo otrzymuje niewystarczającą dla niego ilość pokarmu. Na przykład dlatego, że pochodzi z dużego miotu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy mały pies może pić mleko? Jakim napojem mlecznym dokarmiać szczeniaki?
Okazuje się, że 💡mleko suki znacznie różni się od mleka poszczególnych gatunków zwierząt.💡
Zawiera wartości odżywcze, które zaspokajają wszystkie potrzeby szczeniąt. Jest dodatkowo także odpowiednio tłuste, a w efekcie – dostarcza psom niezbędną energię i przeciwciała zapewniające psiakom wzmocnienie układu immunologicznego.
Mleko krowie jest zdecydowanie bardziej ubogie w tłuszcze i białka, dlatego nie pozwala na zapewnienie szczeniętom prawidłowego rozwoju. Co więcej – także mleko kozie i owcze nie jest specjalnie wskazane takim maluchom. To przede wszystkim pokarm matki jest najlepszą alternatywą każdego mleka, ale gdy nie ma możliwości takiego karmienia – trzeba wybrać profesjonalne zastępstwo. A więc mieszanki, opracowane tak, by możliwie jak najlepiej odtworzyć skład mleka matki.
Zwłaszcza przez pierwsze 3-4 tygodnie od narodzin mleko suki lub zastępcze stanowi wyłączny pokarm szczeniąt. Dopiero później wprowadza się pokarm stały. Czy w tym czasie jednak krowie lub kozie mleko to jakakolwiek opcja godna rozważenia? No, także nie!
Mleko, mimo że jego smak jest naprawdę lubiany przez psiaki, nie powinna stanowić elementu diety. Najlepszym wyborem dla psich maluchów będzie karma przeznaczona dla szczeniąt. Podając psu taką mieszankę dokładnie wyselekcjonowaną przez specjalistów – dostarczamy mu składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, adekwatnych do wieku i potrzeb.
Czytaj też: CZY MÓJ PIES MA GORĄCZKĘ? JAK SPRAWDZIĆ PSIĄ TEMPERATURĘ?
Dorosły pies a mleko krowie
Okazuje się, że opiekunowie bardzo często podają dorosłym psom mleko. Co więcej, większość psów faktycznie lubi smak mleka, więc – tym bardziej – właściciele, którzy nie poddają tego tematu w żadną wątpliwość.
Tymczasem, podawanie dorosłemu psu mleka krowiego po 1 – jest nieuzasadnione, a po 2 – może być dla niego zwyczajnie szkodliwe.
Wszystko dlatego, że mleko ssaków zawiera cukier mleczny, a więc laktozę. Związek ten nie jest wchłaniany bezpośrednio z przewodu pokarmowego, a do jego trawienia konieczny jest jeden enzym – laktaza. Szczenięta posiadają, co prawda, enzymy trawienne, jednak w większości przypadków aktywność tego enzymu naturalnie zanika w pierwszych miesiącach życia. Stąd – szczeniaki jeszcze spokojnie – do pewnego momentu – mogą żywić się mlekiem matki.
Pamiętaj także, że mleko krowie zawiera zdecydowanie więcej laktozy, niż mleko suki. Dlatego może bardzo zaszkodzić na każdym etapie życia. Mleko dla psa powinno stanowić więc pokarm wyłącznie w pierwszym etapie jego życia.
Tymczasem, zdarza się, że pies nie zatraca zdolności do trawienia laktozy. Bardzo rzadko, ale bywają takie sytuacje. Poza sporą zawartością ciężkostrawnej laktozy mleko krowie jest wysokokaloryczne, więc podawanie go psu może przyczynić się do zwiększenia masy ciała.
Objawy nietolerancji laktozy przez psa
Zanik aktywności laktazy może skutkować poważną nietolerancją cukru mlecznego. Podobnie, jak w przypadku nietolerancji laktozy u ludzi, również psiak może mieć poważne problemy zdrowotne po spożyciu mleka.
W efekcie, możesz podejrzewać nietolerancję laktozy, jeśli zaobserwujesz u psiaka na przykład:
- biegunki i/lub wymioty – mogą prowadzić do zagrażającego życiu odwodnienia;
- bóle brzucha – często pies wtedy będzie przyjmował sztywną pozycję, wyginać grzbiet w łuk lub pochylać głowę i przednie łapy;
- wzdęcia i gazy – powstają w wyniku fermentacji nierozłożonej laktozy;
- osłabienie,
- niechęć do zabawy.
Co ciekawe, objawy pokarmowe po spożyciu przez psa niekoniecznie dotyczą nietolerancji samej laktozy. Może się okazać, że pies jest uczulony na inny składnik tego napoju. Na przykład białko kazeinowe. Wówczas mogą pojawić się nieco inne objaw, na przykład:
- świąd,
- zapalenie spojówek,
- zaczerwienienie uszu i zwiększona ilość woskowiny,
- skłonność do grzybicy skóry.
Czytaj też: CZY PIES MOŻE JEŚĆ ORZECHY?
Co podawać psu zamiast mleka?
Zastąpienie mleka krowiego w diecie psa jest konieczne, ponieważ to źródło wapnia. Jak zbilansować tę dietę? Otóż najlepiej udostępnić psu wapń w innej formie, na przykład odpowiednią karmą dla wieku i stanu zdrowia podopiecznego. Z kolei do picia – najlepsza jest czysta, świeża (!) woda.
Niektórzy opiekunowie wychodzą jednak z założenia, że mleko może być podawane od czasu do czasu. Jako forma smakołyku. Nie jest to też dobry pomysł, ponieważ takie karmienie sporadyczne, do którego pies nie jest przyzwyczajony, także może narazić go na dolegliwości żołądkowe.