Gwizdek na psa – jak, gdzie, kiedy i co to w ogóle jest?

G


Wyszkolenie psa dla początkującego opiekuna to często nie jest łatwy orzech do zgryzienia. W przypadku niektórych ras z silnym charakterem – na przykład psy myśliwskie, pasterskie – nawet ci doświadczeni mogą mieć problemy. Cały na biało wchodzi więc wtedy gwizdek na psa. Jednak jak działa i czy w ogóle warto go używać? 

Czytaj też: PIELĘGNACJA PSA: JAK DBAĆ O PUPILA?

Wyszkolenie psa dla początkującego opiekuna to często nie jest łatwy orzech do zgryzienia. W przypadku niektórych ras z silnym charakterem - na przykład psy myśliwskie, pasterskie - nawet ci doświadczeni mogą mieć problemy. Cały na biało wchodzi więc wtedy gwizdek na psa. Jednak jak działa i czy w ogóle warto go używać? 

Gwizdek na psa – kim jest i kiedy się z nim zaprzyjaźnić?

Narząd słuchu każdego zwierzęcia odbiera fale dźwiękowe wyłącznie w określonym zakresie częstotliwości. Trzeba to powiedzieć głośno. Co ciekawe, zakres ten wynika najczęściej z ewolucyjnego przystosowania. W efekcie – może różnić się między gatunkami. 

Na przykład psy odziedziczyły po swoich dziko żyjących przodkach doskonały słuch i do dziś dysponują zdecydowanie większą skalą odbieranych częstotliwości niż ludzie. 

W efekcie lokalizują odgłosy, z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. Twój pupil zwraca więc uwagę na przykład grasujące w okolicy muszy, a kiedy zbliża się burza – wie o tym wcześniej, niż Ty. 

Co na to jednak gwizdek na psa? Jakie ma zastosowania i w ogóle po co jest potrzebny? 

Otóż gwizdek na psa to nic innego, jak gwizdek wysokotonowy. Oznacza to więc, że emituje on świetnie słyszalne przez psy dźwięki o wysokiej częstotliwości. Kiedy więc użyjesz takiego urządzenia, by przywołać czworonoga, gdy ten oddali się zbyt daleko – możesz mieć pewność, że komenda do niego dotrze.

Jak działa gwizdek na psa?

Otóż… Bardzo! By pies jednak odpowiednio reagował na dźwięki wysokotonowe – sam gwizdek nie wystarczy.  W końcu jest to zaledwie jedno małe narzędzie. To jednak Ty sam musisz nauczyć czworonoga odpowiadania na komendy. 

Co za tym idzie – bodziec musi wywoływać wyuczoną wcześniej reakcję. Kiedy więc kupisz już gwizdek – nie przejmuj się, gdy sam jego dźwięk nie oznacza dla psa nic szczególnego.

Twoją rolą jest więc nauczenie czworonoga, że każdy dźwięk to jakieś polecenie. Do prawidłowego działania gwizdka konieczne jest więc wykształcenie u psa konkretnego odruchu. 

By jednak tego dokonać – konieczny jest trening systematyczny i stopniowy. Musisz przyzwyczajać psa, by w końcu reakcja była dla niego odruchowa.

Jak nauczyć psa reakcji na gwizdek?

Jak nauczyć psa reakcji na gwizdek?

Jeśli z kolei chodzi o naukę reakcji na dźwięk gwizdka – muszę powiedzieć Ci, że… To raczej ciężka sprawa! Szczególnie ważna jest tutaj systematyczność i regularność w powtarzaniu pewnych czynności i ćwiczeń. Tylko tak u psa wytworzysz odruch związany z sygnałem dźwiękowym. 

Co ciekawe, by szkolenie było maksymalnie skuteczne – trzeba skontaktować się z profesjonalnym psim trenerem, albo behawiorystą. Jeśli jednak chciałbyś spróbować sił samodzielnie w domu – możesz to zrobić, a ja podpowiem Ci od czego zacząć!

Najłatwiej jest prowadzić szkolenie, gdy psiak jest jeszcze szczeniakiem. Uda się to także przy większym psie, ale wtedy musisz wykazać się  bardzo dużą cierpliwością. Od czego zacząć?

? Pierwszy krok to komenda do mnie! Proste ćwiczenia można wykonywać w domu po to, by pies mógł w ogóle obyć się z dźwiękiem gwizdka. Równocześnie, pies musi kojarzyć dźwięk z przyjemnym doświadczeniem. Tutaj, całe na biało, powinny wejść drobne przekąski! 

? Wystaw więc taką przekąskę na ręku w stronę psa. Kiedy pupil podejdzie – użyj gwizdka. Powtarzaj to ćwiczenie stopniowo zwiększając odległość konieczną do przejścia dla psa. Co więcej, możesz także rozważyć stopień trudności i przywołać psa, na przykład, z innego pokoju. Kiedy już dojdziecie do perfekcji – przenieś się z ćwiczeniem na zewnątrz.

? Zmiana otoczenia jest konieczna, ponieważ teraz pies spotka się z przeciwnościami i innymi bodźcami, które będą go rozpraszać. A co za tym idzie – doskonale nauczy się, że sygnał gwizdka liczy się tak samo w domu, jak w innych warunkach.

Czytaj też: KOMUNIKACJA U PSÓW: JAK ZE SOBĄ ROZMAWIAJĄ?

Jak i kiedy używać gwizdka na psa

Jak i kiedy używać gwizdka?

Po odpowiednim szkoleniu, gwizdek na psa to jedna z najskuteczniejszych metod przywoływania czworonoga. Co ciekawe, do większych zalet gwizdka należy z pewnością spory zasięg działania i bardzo silne połączenie dźwięku z konkretnym odruchem.

? Gwizdek na psa jest przydatny przede wszystkim opiekunom psów ras pasterskich i myśliwskich, które często podczas pościgu za czymś zapominają o wszystkim, co dookoła.

W efekcie, gwizdek w takich sytuacjach może się okazać niezastąpiony, ponieważ dźwięk bez problemu oderwie psa od nawet najbardziej interesującej czynności.

?Ciekawostka?

To, jakie komendy będą zakodowane w dźwięku zależy tylko od Ciebie i cierpliwości do treningu.

? Po drugie – jeśli jesteś panem uparciucha – warto zaopatrzyć się w gwizdek o zmiennej częstotliwości i uwarunkowań u psa kilka różnych reakcji.

? Pamiętaj też, że nie każda sytuacja wymaga użycia gwizdka. Jest to rozwiązanie głównie awaryjne, a więc skuteczne tam, gdzie Twój głos nie dociera, albo nie wywoła pożądanej reakcji. Co ciekawe w standardowych warunkach równie skuteczny powinien być Twój głos.

Czytaj też: JAK DBAĆ O PSA JESIENIĄ?

O autorze

Dodaj komentarz

przez Zoodoptuj

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348