Jak oswoić kota? 

J

Oswajanie kota nie jest łatwą sprawą. Co więcej – musisz liczyć się z tym, że prędzej dotkną Cię jego pazurki, niż miłość bezgraniczna! Nawiązanie takiej relacji z kotem wymaga wiele cierpliwości i czasu. Chociaż każdy kociak jest inny – warto znać kilka podstawowych zasad, które mogą ułatwić wspólne początki. Jak więc oswoić kota? Od czego zacząć i… Czy w ogóle się da?

Jaki kot jest, każdy widzi – jak oswoić kota?

Okazuje się, że jaki kot, takie zasady. Wraz z nim, niestety (albo stety) przyjmujesz jego charakter i jego doświadczenia. Konieczne jest więc, by zastanowić się kogo tak naprawdę chcemy mieć w domu. Czy małego kociaka, czy może dorosłego kota?

🛑Ważne🛑

Oswajanie młodego kota będzie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze.

Pierwsze 2-4 miesiące życia kota to przecież najlepszy czas na tworzenie więzi społecznych. Opieka nad takim maluchem to jednak – podobnie jak nad małym dzieckiem – dodatkowe obowiązki. 

Z kolei kot dorosły przyzwyczaja się do miejsca, a każda nowość potęguje jego nieufność. Jeśli więc zdecydujesz się na dorosłego kota – czas zadbać o to, by mógł odkrywać nową przestrzeń kawałek po kawałku. Jednak nie należy izolować kota, bo ten musi decydować samodzielnie o swoich pierwszych krokach w nowym otoczeniu.

Czytaj też: JAK ODUCZYĆ PSA SPANIA W ŁÓŻKU?

Oswajanie kota nie jest łatwą sprawą. Co więcej - musisz liczyć się z tym, że prędzej dotkną Cię jego pazurki, niż miłość bezgraniczna! Nawiązanie takiej relacji z kotem wymaga wiele cierpliwości i czasu. Chociaż każdy kociak jest inny - warto znać kilka podstawowych zasad, które mogą ułatwić wspólne początki. Jak więc oswoić kota? Od czego zacząć i… Czy w ogóle się da?

Na kocią łapę, czyli kot na swoim

Co ciekawe, może spotkać Cię sytuacja, że sierściuch będzie mieć dość zwiedzania mieszkania. W efekcie wybierze dla siebie tylko kawałek i tego kawałka będzie się trzymał. Nie możesz wtedy wyciągać go stamtąd na siłę. Przestrzeń ta jest swego rodzaju strefą bezpieczeństwa Twojego kociaka. Co za tym idzie – nawet po oswojeniu, w chwilach stresu albo strachu kot może uciekać właśnie tam.

Tymczasem, podczas oswajania kota warto dbać o to, by kot miał prywatność zawsze podczas jedzenie i korzystania z kuwety. To zdecydowanie ułatwi mu całą adaptację.

Równocześnie warto dodać, że od początku należy zadbać o to, by nowy pupil miał swoje miejsce do spania. Później całe mieszkanie zmieni się w kocią sypialnię – to prawda. Jednak na początku ważne jest, by zapewnić zwierzakowi dostęp do czegoś przytulnego. 

💡Ciekawostka💡

Wiele kotów ugniata albo nawet ssa swoje legowisko tuż przed zaśnięciem. To instynktowny odruch, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli więc możesz – zapewnij mu dostęp do rzeczy, które kot miał w poprzednim miejscu swojego zamieszkania.

Jak oswoić kota

Poczekaj na swojego pupila

To przecież normalne, że mając w domu kociego przyjaciela, chcesz jak najszybciej cieszyć się całą jego obecnością, a więc – co za tym idzie – wspólną zabawę. Jednak musisz pozwolić kotu samodzielnie o tym decydować.

Hałaśliwe zabawki, nadmiar bodźców i zbyt intensywne reakcje mogą nie przysłużyć się początkom tej relacji.

Tymczasem, jeśli kot boi się do Ciebie podchodzić – musisz dać mu czas. Nie łap go więc na siłę. To sprawi, że może zdecydowanie szybciej stracić do Ciebie zaufanie.

Czytaj też: NOWOTWÓR U KOTA: JAK GO LECZYĆ?

Rozmawiaj!

…Czekaj, co?! Otóż właśnie to! Koty szybko przyzwyczajają się do naszego głosu. Dlatego spróbuj jak najwięcej mówić do swojego kota. Rób to jednak spokojnie, ciepło i wzbudzając zaufanie. Podczas takich pogawędek jednak najlepiej zrobisz, jeśli kucniesz do poziomu kociaka. W efekcie wydajesz się zdecydowanie mniej groźny. Możesz także położyć się na podłodze, ale w bezpiecznej dla kota odległości.

Jak oswoić kota

Kiedy potrzebujesz behawiorysty?

Mimo że czas leczy rany i jest lekarstwem na wszystko – może się okazać, że Twojemu kociakowi nie wystarczy czas, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Podczas oswajania zwierzaka musisz mieć na uwadze jego dobro. 

I tak, w efekcie, jeśli Twój kot nie chce jeść – konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą. 

Wszystkie środki, których zadaniem jest uspokojenie kota należy konsultować z lekarzem!

Czytaj też: KOMUNIKACJA U PSÓW: JAK ZE SOBĄ ROZMAWIAJĄ?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348