Jak oswoić kota? 

J

Oswajanie kota nie jest łatwą sprawą. Co więcej – musisz liczyć się z tym, że prędzej dotkną Cię jego pazurki, niż miłość bezgraniczna! Nawiązanie takiej relacji z kotem wymaga wiele cierpliwości i czasu. Chociaż każdy kociak jest inny – warto znać kilka podstawowych zasad, które mogą ułatwić wspólne początki. Jak więc oswoić kota? Od czego zacząć i… Czy w ogóle się da?

Jaki kot jest, każdy widzi – jak oswoić kota?

Okazuje się, że jaki kot, takie zasady. Wraz z nim, niestety (albo stety) przyjmujesz jego charakter i jego doświadczenia. Konieczne jest więc, by zastanowić się kogo tak naprawdę chcemy mieć w domu. Czy małego kociaka, czy może dorosłego kota?

?Ważne?

Oswajanie młodego kota będzie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze.

Pierwsze 2-4 miesiące życia kota to przecież najlepszy czas na tworzenie więzi społecznych. Opieka nad takim maluchem to jednak – podobnie jak nad małym dzieckiem – dodatkowe obowiązki. 

Z kolei kot dorosły przyzwyczaja się do miejsca, a każda nowość potęguje jego nieufność. Jeśli więc zdecydujesz się na dorosłego kota – czas zadbać o to, by mógł odkrywać nową przestrzeń kawałek po kawałku. Jednak nie należy izolować kota, bo ten musi decydować samodzielnie o swoich pierwszych krokach w nowym otoczeniu.

Czytaj też: JAK ODUCZYĆ PSA SPANIA W ŁÓŻKU?

Oswajanie kota nie jest łatwą sprawą. Co więcej - musisz liczyć się z tym, że prędzej dotkną Cię jego pazurki, niż miłość bezgraniczna! Nawiązanie takiej relacji z kotem wymaga wiele cierpliwości i czasu. Chociaż każdy kociak jest inny - warto znać kilka podstawowych zasad, które mogą ułatwić wspólne początki. Jak więc oswoić kota? Od czego zacząć i… Czy w ogóle się da?

Na kocią łapę, czyli kot na swoim

Co ciekawe, może spotkać Cię sytuacja, że sierściuch będzie mieć dość zwiedzania mieszkania. W efekcie wybierze dla siebie tylko kawałek i tego kawałka będzie się trzymał. Nie możesz wtedy wyciągać go stamtąd na siłę. Przestrzeń ta jest swego rodzaju strefą bezpieczeństwa Twojego kociaka. Co za tym idzie – nawet po oswojeniu, w chwilach stresu albo strachu kot może uciekać właśnie tam.

Tymczasem, podczas oswajania kota warto dbać o to, by kot miał prywatność zawsze podczas jedzenie i korzystania z kuwety. To zdecydowanie ułatwi mu całą adaptację.

Równocześnie warto dodać, że od początku należy zadbać o to, by nowy pupil miał swoje miejsce do spania. Później całe mieszkanie zmieni się w kocią sypialnię – to prawda. Jednak na początku ważne jest, by zapewnić zwierzakowi dostęp do czegoś przytulnego. 

?Ciekawostka?

Wiele kotów ugniata albo nawet ssa swoje legowisko tuż przed zaśnięciem. To instynktowny odruch, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli więc możesz – zapewnij mu dostęp do rzeczy, które kot miał w poprzednim miejscu swojego zamieszkania.

Jak oswoić kota

Poczekaj na swojego pupila

To przecież normalne, że mając w domu kociego przyjaciela, chcesz jak najszybciej cieszyć się całą jego obecnością, a więc – co za tym idzie – wspólną zabawę. Jednak musisz pozwolić kotu samodzielnie o tym decydować.

Hałaśliwe zabawki, nadmiar bodźców i zbyt intensywne reakcje mogą nie przysłużyć się początkom tej relacji.

Tymczasem, jeśli kot boi się do Ciebie podchodzić – musisz dać mu czas. Nie łap go więc na siłę. To sprawi, że może zdecydowanie szybciej stracić do Ciebie zaufanie.

Czytaj też: NOWOTWÓR U KOTA: JAK GO LECZYĆ?

Rozmawiaj!

…Czekaj, co?! Otóż właśnie to! Koty szybko przyzwyczajają się do naszego głosu. Dlatego spróbuj jak najwięcej mówić do swojego kota. Rób to jednak spokojnie, ciepło i wzbudzając zaufanie. Podczas takich pogawędek jednak najlepiej zrobisz, jeśli kucniesz do poziomu kociaka. W efekcie wydajesz się zdecydowanie mniej groźny. Możesz także położyć się na podłodze, ale w bezpiecznej dla kota odległości.

Jak oswoić kota

Kiedy potrzebujesz behawiorysty?

Mimo że czas leczy rany i jest lekarstwem na wszystko – może się okazać, że Twojemu kociakowi nie wystarczy czas, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Podczas oswajania zwierzaka musisz mieć na uwadze jego dobro. 

I tak, w efekcie, jeśli Twój kot nie chce jeść – konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą. 

Wszystkie środki, których zadaniem jest uspokojenie kota należy konsultować z lekarzem!

Czytaj też: KOMUNIKACJA U PSÓW: JAK ZE SOBĄ ROZMAWIAJĄ?

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348