Pielęgnacja psa: jak dbać o pupila?

P

Pielęgnacja psa to coś zdecydowanie więcej, niż czesanie! Obok szczotkowania i kontroli sierści także uszy, łapki, zęby i oczy wymagają uwagi opiekuna. Jednak zabiegi czysto kosmetyczne nie wystarczą, ponieważ istotą dbałości o czworonoga jest także… Właściwe odżywianie.

W efekcie, cała ta pielęgnacja psa zależy przede wszystkim od rasy i stanu zdrowia osobnika. Czworonogi długowłose na przykład wymagają znacznie więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż te krótkowłose i nie mające podszerstka.

Tymczasem – tak samo ma się rzecz z przehodowanymi i podatnymi na dolegliwości skórne zwierzaki. Nie bez znaczenia jest jednak temperament zwierzaka i otoczenie, w którym mieszka. Na przykład psy kochające błotne kąpiele lub kopanie podziemnych korytarzy potrzebują zdecydowanie częstszej styczności z mydłem i wodą. 

Co ciekawe, jeśli podejmujesz decyzję o psiaku – falująca i jedwabista sierść to nie wszystko. Zanim wybierzesz ładną rasę – sprawdź, czy pasuje przede wszystkim do Twoich nawyków i oczekiwań. 

Długowłose i liniejące osobniki nie nadają się dla Ciebie, jeśli:

 • nie masz czasu lub ochoty na codzienne szczotkowanie,
 • raczej nie przepadasz za sierścią na ubraniach,
 • nie zamierzasz wciąż kąpać swojego pupila, aby dotrzeć do prawdziwego koloru jego szaty,
 • albo nie chcesz wydawać pieniędzy na grooming.
Pielęgnacja psa to coś zdecydowanie więcej, niż czesanie! Obok szczotkowania i kontroli sierści także uszy, łapki, zęby i oczy wymagają uwagi opiekuna. Jednak zabiegi czysto kosmetyczne nie wystarczą, ponieważ istotą dbałości o czworonoga jest także… Właściwe odżywianie.

Pielęgnacja psa – podstawy oswojenia pupila 

Niezależnie od nakładu czasu i energii – jak musisz włożyć w pielęgnację psa – pierwszym krokiem musi być… Przyzwyczajenie go do tego precedensu. Najłatwiej przyjdzie to przede wszystkim właścicielom szczeniąt, które od niechcenia, podczas zabawy można oswajać na przykład ze szczotką, oglądaniem uszu czy pyska. 

Pielęgnacja psa – rodzaje sierści

Okazuje się, że… Nie ma sierści idealnej. Zwykle psy, które nie linieją, muszą odwiedzać groomera, a te o sierści krótkowłosej przeważnie gubią włosy. W efekcie – zmieniają je dwa razy do roku. Rasy bez podszerstka są wrażliwe na zimno. Z kolei długowłose – wymagają codziennego szczotkowania. Jeśli chodzi o rodzaje owłosienia psów – istnieje zasadniczo 5 grup.

Czytaj też: CIĄŻA PSA – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA NOWYCH MINI PUPILI?

Rodzaje sierści

 • Sierść podwójna krótkowłosa: oprócz warstwy zewnętrznej ma obfity podszerstek. Psy o takim umaszczeniu gubią sierść przez cały rok, a na wiosnę i jesień odpowiednio ja zmieniają. Do ras krótkowłosych należą owczarek niemiecki, labrador, rottweiler, szpic oraz psy zaprzęgowe.
  ? Pielęgnacja: Szczotkowanie 2-3 w tygodniu, wiosną i jesienią 4-5 razy tygodniowo lub codziennie. W przypadku „aromatycznej” kontaminacji wymagana kąpiel.
 • Sierść gładka krótkowłosa to szata krótka, prosta, bez podszerstka, składająca się tylko z okrywy zewnętrznej. Pies traci stosunkowo mało sierści i przez cały rok w mniej więcej równych ilościach. Do ras gładkowłosych należą na przykład wyżły, boksery czy pinczery.
  ? Pielęgnacja: masaż rękawicą lub czesanie gumowa szczotką raz w tygodniu. W przypadku zabrudzeń można przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.
 • Sierść długowłosa: psy o długiej sierści mogą mieć gruby lub cienki podszerstek. U ras takich jak bobtail, terier tybetański, border collie czy cocker spaniel obie warstwy są bardzo bujne. Wiele długowłosych psów myśliwskich, jak na przykład setery, ma natomiast mało podszerstka.
  ? Pielęgnacja: Sierść z niewielką ilością podszerstka wymaga regularnego szczotkowania, ale zabiegi nie są zbyt czasochłonne. Psy długowłose o mocnym podszerstku wymagają praktycznie codziennego czesania, bo ten typ sierści ma tendencję do tworzenia kołtunów i filcowania.
 • Sierść kręcona: Psy „z trwałą” są szczególnie popularne wśród alergików, bo chociaż ich sierść posiada podszerstek, praktycznie nie gubią włosów. Ponieważ nie następuje zmiana sierści, psy z lokami wymagają jednak regularnego strzyżenia. Najbardziej znanym przedstawicielem ras kędzierzawych jest pudel, ale grupa ta obejmuje także psy wodne.
  ? Pielęgnacja: Oprócz regularnego strzyżenia psy z kręconą sierścią możesz częściej kąpać.
 • Sierść szorstkowłosa:Taka szata nie przepuszcza wody i jest najczęściej wyposażona w bujny podszerstek. Do tej grupy należy między innymi wyżeł niemiecki szorstkowłosy, sznaucery, border teriery i inne teriery.
  ? Pielęgnacja: Wierzchnia warstwa wymaga trymowania.
 • Rzadkie rodzaje sierści: Do tej grupy należą nagie psy, takie jak grzywacz chiński, które czesania nie wymagają, ale są wrażliwe na słońce, ale także psy z „dredami”, jak chociażby węgierski pulli, którego „filcowa” sierść wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
  ? Pielęgnacja: Aby uzyskać informacje na temat najlepszego sposobu pielęgnacji tak szczególnego psa, skonsultuj się najlepiej z hodowcą lub groomerem.
Psia pielęgnacja od środka

Psia pielęgnacja od środka

Co ciekawe, samo czesanie i trymowanie pozwolą usunąć zbędne włosy i zapobiec kołtunom, a dodatkowo… Pozbyć się zaniedbanych fragmentów psiej szaty.

Jednak szczotka i rękawica to wciąż mało. Prawdziwie piękną i mocną sierść gwarantują zbilansowane posiłki i unikanie zbędnych preparatów chemicznych zapewnią zdrową florę bakteryjną. Ta z kolei stanowi naturalną ochronę przed zarazkami.

Czytaj też: JAK ODUCZYĆ PSA SPANIA W ŁÓŻKU?

Jak więc kąpać psa?

Otóż… Tak rzadko, jak to tylko możliwe! I tak często, jak to konieczne! Powodem kąpieli powinien więc być poważny stopień zabrudzenia lub odór. 

?CIEKAWOSTKA?

Wybierz koniecznie naturalny szampon, bo większość dostępnych w handlu środków pielęgnacyjnych zawiera szkodliwe substancje chemiczne. 

Jeśli z kolei chodzi o same łapy – te największą próbę przechodzą zimą lub latem. W zimnej porze roku posypane solą ulice utrudniają życie czworonogom. W tym kontekście warto więc smarować podeszwy łap wazeliną lub balsamem. Warto dodatkowo skracać regularnie zbyt długie włosy między palcami. W mroźne dni od śniegu i lodu tworzą się tam grudy, powodujące ból i utrudniają chodzenie.

Tymczasem, w gorące dni opuszki łap należy odpowiednio pielęgnować, ponieważ szybko wysychają i mają skłonność do pękania! Warto więc rozważyć spacery po chłodnym lesie, najlepiej w godzinach porannych i wieczornych. Oczywiście, stroń od gorącego asfaltu.

Czytaj też: KASTRACJA PSA – WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Pielęgnacja psa - uszy

Pielęgnacja psa – uszy

Problematyczną kwestią są także często uszy! Czyszczenie ich to zabieg chyba najbardziej nielubiany przez naszych pupili.

Uszy to przecież niezwykle wrażliwy organ. Stąd regularna kontrola ich stanu pomaga. Przede wszystkim wtedy, gdy psiak ma wiszące uszy. Ciepłe i wilgotne wnętrze małżowiny to równocześnie doskonałe środowisko do rozwoju grzybów, czy innych bakterii.

?CIEKAWOSTKA?

W razie potrzeby użyj miękkiej, bawełnianej szmatki albo wacika do demakijażu. Nigdy nie sięgaj po patyczki do uszu!

W międzyczasie ciekawostką jest to, że… Psie zęby nie wymagają codziennego szczotkowania! Warto jednak regularnie sprawdzać uzębienia i dziąseł. Mniej więcej co dwa tygodnie, delikatnie unosząc fafle i odsłaniając zgryz. 

A skąd wiedzieć, jaki stan dziąseł i uzębienia jest poprawny? Sprawdźcie tutaj https://zoodoptuj.pl/blog/ile-zebow-maja-psy/.

W efekcie całej tej pielęgnacji – podsumowanie jest jedno. Ile energii trzeba włożyć w pielęgnację swojego czworonoga, zależy w dużej mierze od jego rasy. Zanim zdecydujesz się więc na takiego przyjaciela, który spodobał Ci się wizualnie – dowiedz się, czy zabiegi pielęgnacyjne, których wymaga jego długa sierść, pofałdowana skóra lub wrażliwe uszy, nie przerosną Twoich możliwości. 

Czytaj też: 5 SPOSOBÓW NA… PSA TERRORYSTĘ. CZYLI JAK ODUCZYĆ WYMUSZANIA

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348