Jak oduczyć psa spania w łóżku? Wielu opiekunów przecież na początku wspólnego życia z psiakiem pozwala mu spać w łóżku, bo jest słodkim i małym przyjacielem. W efekcie, niedługo później jednak taka konfiguracja staje się uciążliwa, więc opiekunowie… Chcą oduczyć go tego.
Konieczne jest jednak, żeby pamiętać, że oduczanie psa czegokolwiek jest procesem o wiele dłuższym niż ustalanie zasad i prawidłowych nawyków od początku.
Jakie są więc najważniejsze zasady jeśli chodzi o oduczanie psa spania w łóżku?
Czytaj też: NOWOTWÓR U KOTA: JAK GO LECZYĆ?
Uniemożliwiaj mu wchodzenie na łóżko!
Nim zaczniesz w ogóle trening z psem – najważniejszym ćwiczeniem, które musisz wprowadzić jest uniemożliwienie. Tę broń wyciągaj przede wszystkim wtedy, gdy nie masz kontroli nad zachowaniem pupila.
W tym przypadku możesz na przykład zabezpieczyć łóżko, by pies nie mógł na nie wejść, na przykład połóż folię, która sprawi, że wyskakiwanie na łóżko będzie zdecydowanie mniej atrakcyjne.
Czytaj też: CIĄŻA PSA – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA NOWYCH MINI PUPILI?
Trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj!
Mowa o zwyczajnym słowie NIE. Pupil musi mieć doskonale opanowaną tą komendę. Dodatkowo, warto wziąć na tapet komendę na miejsce, która umożliwi wysłanie czworonoga na jego posłanie. A co więcej, sprawi, że zostanie on tam na dłużej.
Gdy więc widzisz, że pies zbliża się do łóżka i chce na nie wejść – wydaj komendę NIE, a równocześnie powstrzymaj psa ręką.
Jeśli z kolei chcesz, aby pies udał się na swoje posłanie – poproś go o to i nagródź, gdy wykona zadanie.
Co jednak zrobić, gdy sytuacja pójdzie nie po Twojej myśli?
Jeśli więc wejdziesz do sypialni i zobaczysz psa leżącego na łóżku – nie próbuj siłą go ściągać. Pamiętaj, że wybudzony z drzemki może poczuć się zagrożony. A co za tym idzie – warknie, albo nawet ugryzie. Na potrzeby takiej sytuacji warto też nauczyć psa komendy zejdź.
? Ciekawostka ?
Pamiętaj, że naukę tej komendy najlepiej rozpocząć na innym obiekcie niż łóżko. Trenujcie podczas wspólnych spacerów na przykład na ławce, murku.
Jak oduczyć psa spania w łóżku w nocy?
Cofnij się teraz do początku i pierwszej wskazówki. Zawsze, gdy nie masz kontroli nad zachowaniem psa – stosuj uniemożliwianie. A więc na przykład zamontuj bramkę w drzwiach sypialni i pozostaw pupila poza pomieszczeniem.
Czytaj też: 5 SPOSOBÓW NA… PSA TERRORYSTĘ. CZYLI JAK ODUCZYĆ WYMUSZANIA