Kleszcze u psa

K

Kleszcze zalicza się do pajęczaków. Na świecie – jest aż 900 gatunków. Rozmieszczenie ich z kolei zależne jest przede wszystkim od warunków klimatycznych i położenia geograficznego. W efekcie – w różnych krajach, zależnie od temperatury czy wilgotności środowiska, dominować będą inne gatunki kleszczy. Co za tym idzie – ten sam gatunek w jednym kraju może przenosić chorobę, a już w innym – chłodniejszym klimacie – niekoniecznie. Najwięcej kleszczy notuje się więc w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W Polsce z kolei występuje 20 gatunków, z czego 3 mogą ugryźć Twojego psa. A kleszcze u psa to całkiem częsty problem, który należy monitorować.

Czytaj też: RELACJA Z PSEM – JAK JĄ BUDOWAĆ? 7 LEKCJI BUDOWANIA WSPÓLNEGO ŻYCIA

Kleszcze u psa – fizjologia

W Polsce występują głównie 3 gatunki kleszczy, które mogą zaatakować Twojego psa. Najbardziej znanym jest kleszcz pastwiskowy czy pospolity. Występuje on przede wszystkim w Europie (poza Skandynawią). Z kolei kleszcz łąkowy to okaz często występujący w Polsce. Kleszcz psi to Rhipicephalus sanguineus. Wszystkie powyższe odmiany są przedstawicielami twardych rodzajów.

Nie będziemy się jednak rozwodzić nad kolejnymi etapami życia kleszcza, a jedynie zaznaczymy trzy jego stadia – larwalne, nimfy i osobnika dorosłego. By przejść z jednej do kolejnej postaci potrzebna jest krew. Każde stadium potrzebuje więc swojego jednego żywiciela, by najeść się i przejść w kolejną fazę. Dlatego też, kleszcze nazywa się czasowymi pasożytami zewnętrznymi zwierząt.

Co ciekawe, w efekcie dość specyficznego cyklu życiowego i odżywiania się krwią wielu żywicieli kleszcze są poważnymi wektorami chorób. Mowa więc zarówno o wersjach wirusowych, jak i bakteryjnych. Tutaj już mamy więc do czynienia z poważnymi problemami. Choroby odkleszczowe często są bardzo trudne do wyleczenia…

Czytaj też: FIZJOTERAPEUTA DLA PSA: DLACZEGO TWÓJ PUPIL GO POTRZEBUJE?

A kleszcze u psa to całkiem częsty problem, który należy monitorować.

Kleszcze u psa – choroby odkleszczowe

Okazuje się, że złapanie kleszcza grozi przede wszystkim możliwością zarażenia się chorobą odkleszczową. Wirusową, bakteryjną lub pierwotniaczą. Są to, jak już mówiliśmy, choroby zagrażające zdrowiu i życiu psów. Jednak nie każdy kleszcz przenosi chorobę, o czym trzeba pamiętać! Nie można jednak liczyć i ślepo zakładać, że taki scenariusz będzie miał miejsce właśnie w ramach Twojego psa. Statystyki podają, że to kleszcze są głównym wektorem w kontekście chorób zakaźnych. Mowa tutaj na przykład o boreliozie, czy anaplazmozie.

Równocześnie złapanie wielu kleszczy grozi anemią czy wychudzeniem. Psy w ciężkim stanie, które noszą na sobie nawet setki kleszczy – można spotkać przede wszystkim w krajach trzeciego świata.

Kiedy atakują kleszcze?

Jeśli chodzi o pojawienie się kleszczy w Polsce – to można określić jako sezonowe. Pierwsze osobniki zauważane są z reguły na początku wiosny, a więc tuż po pierwszych roztopach. Wówczas temperatura powietrza osiąga 7-12 stopni. I – mimo, że kleszcze pojawiają się przeważnie w okolicach lutego i marca – w ostatnich latach notujemy ich obecność także w styczniu, czy nawet w grudniu.

Wystarczy kilka cieplejszych dni, by pajęczaki się uaktywniły! Największy wysyp kleszczy jednak przypada na maj i czerwiec. Kolejny – wrzesień i październik, co z kolei wynika z ich cyklu życiowego.

Jeśli chodzi o miejsce ataku – kleszcze najczęściej można spotkać przede wszystkim w podmokłych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Rzadko na wysokich konarach, a głównie – na niższych gałęziach czy w trawach.

Jak kleszcze atakują psa?

Kleszcze wyczuwają doskonale potencjalnego żywiciela. Mają do tego specjalne dedykowany narząd zmysłów – aparat Hallera. To on znajduje się w pierwszej parze odnóży i jest wyposażony w termoreceptory, chemoreceptory i mechanoreceptory. Kleszcz więc precyzyjnie wybiera ofiarę po zapachu, ciepłe czy ruchu.

Później z kolei kleszcz podejmuje się wędrówki po sierści i dostaje się coraz bliżej skóry. W efekcie szukając miejsca, by się sprawnie wgryźć. Najczęściej można znaleźć takiego osobnika w miejscach mniej owłosionych – na przykład w okolicach uszu, pach, pachwin czy na brzuchu.

Pies, przeważnie, nie czuje ukąszenia. Przede wszystkim dlatego, że w ślinie kleszcza znajdują się substancje znieczulające. Duży, najedzony kleszcz nie jest już zagrożeniem dla psa, jednak samica składa w międzyczasie jaja, a w efekcie – cykl życia owada zaczyna się na nowo.

Z kolei w miejscu ugryzienia pozostaje niewielka rana, która niedługo później, najczęściej, goi się samoistnie. Może jednak dojść do zakażenia miejscowego, a czasami nawet – rozwoju ropnia. Miejsce to należy więc dezynfekować, mając na uwadze, że przez kilka dni może być zaczerwienione, a skóra – lekko zgrubiała.

💡Ciekawostka💡

Pies, niestety, nie ma objawów, jeśli zostanie ugryziony. Taki precedens nie wywołuje ani świądu, ani pieczenia. Wyjątek stanowią kleszcze, które znajdujemy w okolicy oczu, nosa czy sromu, a więc bardzo delikatnych miejscach. Wówczas pies próbuje na różne sposoby je usunąć. Nierzadko to właśnie właściciel niechcąco znajduje wbitego kleszcza. 

Co zrobić, gdy znajdziesz kleszcza u psa?

Oczywiście, usunąć go! I to jak najszybciej! Jednak to spokój i opanowanie Cię uratuje. A także precyzja i szybkość działania. jeśli jednak nie czujesz się na siłach – warto poprosić o pomoc doświadczonego człowieka, lub udać się do lecznicy.

Okazuje się, że wystarczą zaledwie 24 godziny żerowania kleszcza, by pies został zarażony babeszjozą. Wszelkie badania z kolei pokazują, że 48 godzin to wystarczający czas na zarażenie się boreliozą czy anaplazmozą. 

💡Ciekawostka💡

Wystarczą zaledwie 4 godziny, by kleszcz zaraził czworonoga wirusem kleszczowego zapalenia mózgu! 
Kleszcze u psa - fizjologia

Czas żerowania z kolei liczyć już od pierwszego żerowania danego pasożyta. Jeśli więc kleszcz podpił nieco krwi u innego psiaka – wystarczy mniej czasu na zarażenie Twojego pupila.

Jak jednak wyjąć kleszcza u psa? Przede wszystkim nie smaruj tego żadną maścią, ani nie próbuj wyrwać go na siłę czy nożyczkami. Jeśli usuwasz kleszcza pęsetą – chwyć go najbliżej skóry i wykręć, nie urywaj! W efekcie wykręcania kleszcza zgodnie z ruchem wskazówek zegara – kleszcz powinien wyjść w całości sam – razem z główką i odnóżami.

Co ciekawe, na rynku dostępne są dziś też specjalne szczypczyki, pęsety czy kelszczołapki do wyciągania kleszczy. Wszystkie te narzędzia działają na podobnej zasadzie. Istnieją też dodatkowo inne, specjalistyczne sprzęty, z którymi należy zapoznać się przed używaniem.

Miejsce na skórze po usunięciu kleszcza zdezynfekuj i obserwuj! Może być przez kilka dni zaczerwienione i lekko obrzęknięte. Jeśli jednak pozostał fragment kleszcza – postaraj się je wydobyć. To one właśnie w efekcie mogą być przyczyną powstania miejscowego ropnia. W takiej sytuacji trzeba ęc udać się do weterynarza, by to lekarz podjął się wydobycia resztek.

💡Ciekawostka💡

Kleszcz, wbrew powszechnej opinii, nie odrośnie, jeśli w skórze została główka. Należy ją usunąć po to, by nie doszło do ropnego zapalenia skóry.

Jeśli jednak – mimo Twojej szybkiej i sprawnej reakcji – u psa pojawiają się niepokojące objawy chorobowe… Koniecznie zgłoś się do weterynarza! Niektóre choroby odkleszczowe rozwijają się przecież w tempie błyskawiczny,.

Czy można zabezpieczyć psa przed kleszczem?

Czy można uchronić psa przed chorobą odkleszczową, albo – najlepiej – przed zabieraniem pasażerów na gapę?

Okazuje się, że rynek zoologiczny oferuje naprawdę spory wybór w kontekście preparatów o działaniu odstraszającym. Istnieją też inne, alternatywne metody – na przykład ultradźwiękowe czy biomagnetyczne. 

ESCCAP (European Scientific Counseul Companion Animal Parasites – Europejska Rada do spraw Parazytoz Zwierząt Towarzyszących) podaje z kolei swoją definicję substancji zwalczających ektopasożyty jako:

Substancje chemiczne opracowane do zastosowania u zwierząt jako środki zwalczające lecznicze, wykorzystywane w celu wyeliminowania występujących infestacji pasożytów zewnętrznych oraz zapobiegania ponownym infestacjom.

Co ciekawe, takie preparaty różnią się składem substancji aktywnych. W efekcie także – długością działania, formą aplikacji, a dodatkowo – ceną. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę każda forma jest dobra, jeśli jest skuteczna. A tego przecież chcemy, prawda?

Czytaj też: DLACZEGO PIES UCIEKA?

KROPLE NA KARK PRZECIW KLESZCZOM

❤️‍🩹 Działają przede wszystkim kleszczobójczo, ale dodatkowo też odstraszająco.

⏰ Działają już po 24-48 godzinach od aplikacji.

🐶 Można je stosować u psa nie wcześniej niż od 2 miesiąca życia.

💚 Są proste w użyciu. Jak to zrobić? Należy rozchylić włosy, tak by preparat aplikować bezpośrednio na skórę. Nie nakładamy preparatu na sierść, ponieważ nie ma to sensu – koniecznie płyn musi się wchłonąć w skórę, a kolejno do naczyń krwionośnych psa.

💦 3 dni przed aplikacją preparatu i 3 dni po niej nie można zmoczyć psa.

💚 Produkty typu spot-on zawsze dawkujemy według wagi.

OBROŻE NA KLESZCZE

❤️‍🩹Działają przede wszystkim kleszczobójczo oraz odstraszająco (nie wszystkie).

💰 Dostępne na rynku różnią się ceną – w efekcie różnego składu farmakologicznego, warto na to zwrócić uwagę przy zakupie.

💚 Mają intensywny zapach.

💦 Dostępne są zarówno wodoodporne, jak i niewodoodporne.

⏰ Zaczynają działać 48 godzin po założeniu – po tym czasie substancja czynna przenika do naczyń limfatycznych w skórze psa.

🐶 Działają od 2 do 8 miesięcy, w zależności od rodzaju produktu.

💚 Obroża nie może być zdejmowana, aby była skuteczna. Z kolei jeśli zdejmiemy ją psu nawet na moment i założymy po jakimś czasie, skuteczność będzie ograniczona.

💚 Obroża powinna dość ścisłe przylegać – zbyt luźna z kolei nie daoczekiwanego efektu.

SPRAYE (AEROZOLE) PRZECIW KLESZCZOM

🐶 Sprawdzają się u psów małych.

💚 Są niezbyt wydajne u psów o większych gabarytach.

❤️‍🩹 Mają prosty skład i działają odstraszająco.

💚 Spryskanie skóry psa i wtarcie w nią preparatu zajmują więcej czasu niż aplikacja kropli spot-on.

⏰ Działają po ok. 24 godzinach od aplikacji.

🐶 Możemy je stosować u szczeniaków już od 4 tygodnia życia i właśnie u pacjentów pediatrycznych najczęściej są wykorzystywane.

💦 Należy pamiętać, że minimum 3 dni przed aplikacją i 3 dni po niej psa nie można zmoczyć.

TABLETKI NA KLESZCZE

⏰ Działają po 24 godzinach od podania, a niektóre natychmiastowo.

💚 Notuje się niską oporność kleszczy na te produkty.

💚 Jednokrotne podanie tabletki zapewnia działanie przez okres 1-3 miesięcy, zależnie od składu konkretnego preparatu.

🐶 Można je stosować powyżej 2 miesiąca życia.

Co ciekawe, wszystkie wymienione produkty i leki przeciwkleszczowe są zarejestrowane i bezpieczne do stosowania u psów oficjalnie. Z kolei każda z dostępnych metod ma swoje plusy i minusy, jak to zwykło bywać. Okazuje się, że, jak możecie się domyślać, nie ma jednego idealnego środka profilaktycznego, który na 100% zapewni ochronę u każdego czworonoga.

Warto jednak pamiętać, by aplikować takie preparaty, żeby minimalizować ryzyko dla psiaka.

PODSUMOWANIE - kleszcze u psa

SZCZEPIENIA PRZECIWKO CHOROBOM ODKLESZCZOWYM?

Niestety nie ma dostępnych szczepień przeciwko chorobom odkleszczowym. Co prawda, istnieje szczepienie przeciwko boreliozie (Borrelia burgdorfeli). Ono jednak nie zabezpiecza psiaka w pełni, a ogranicza objawy ewentualnej choroby.

Co ciekawe, na pozostałe choroby odkleszczowe, na które mogą zachorować psy w Polsce, czyli na:

  • anaplazmozę (Anaplasma platys, Anaplasma phagocytophilum),
  • babeszjozę (Babesia canis),
  • erlichiozę (Ehrlichia canis), nie ma dostępnych szczepień.

PODSUMOWANIE – kleszcze u psa

Jeśli pies złapał kleszcza, musisz go jak najszybciej wyjąć. Jeśli nie masz doświadczenia i nie potrafisz zrobić tego fachowo – koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.

Ten pokaże Ci, jak zrobić to prawidłowo.

💡Ciekawostka💡

Nie wolno takiego kleszcza ciągnąć na siłę, wtedy urwiemy jego odwłok. Nie wolno też smarować go żadnym specyfikiem – sprzyja to wymiotom pasożyta, a co z tym idzie – zwiększa ryzyko zarażenia psa chorobą odkleszczową.

Czytaj też: PIES W MIESZKANIU – JAKA RASA NAJLEPIEJ NADA SIĘ DO MAŁEGO MIESZKANIA?

O autorze

Dodaj komentarz

przez Zoodoptuj

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348