Czego nie może jeść Twój pies?

C

Twój pies bardzo często prowadzi taką dietę, jak Ty, prawda? Oczywiście, że prawda, nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy. To, że dajesz mu ten kawałek schabu z obiadu, ziemniaczki czy kawałek słodkości to strzał w kolano dla Ciebie, a przede wszystkim Twojego czworonożnego przyjaciela! Czego, tak naprawdę, nie może jeść Twój pies?

Czytaj też: CZY PIES W BLOKU SIĘ MĘCZY?

🍫Czego nie może jeść Twój pies? Czekolado to czarna śmierć

Jeśli spędzasz wieczór na kanapie niejednokrotnie towarzyszy Ci pies, koc, herbata a do tego czekoladka czy ciasteczko. Znam ten stan, nie udawaj! Brzmi, jak połączenie idealne, ale schody zaczynają się gdy pies rzuca Ci to proszące spojrzenie! Wiem, że będzie trudno, ale zdecydowanie powinieneś stanąć tutaj na wysokości zadania i, co najważniejsze – odmówić. Cukier sam w sobie może być szkodliwy dla psa, jednak spożywanie czekolady często stanowi nawet śmiertelne zagrożenie!

Okazuje się, że:

💚ziarna kakaowca zawierają przede wszystkim szereg teobrominy i metyloksantyny, którą jest kofeina. Psy nie są w stanie jej w żaden sposób metabolizować, co za tym idzie – te wpływają zdecydowanie negatywnie na przykład na układ nerwowy. A dodatkowo – rozszerzają naczynia krwionośne i zwiotczają mięśnie głądkie.

💚najczęstszą przyczyną zatruć jest z kolei spożycie czekolady przez psa. Gorzka jest, co ciekawe, o wiele bardziej niebezpieczna dla pupila, niż mleczna. Przede wszystkim dlatego, że zawiera ponad dwa razy więcej teobrominy i aż do czterech razy więcej kofeiny! Z kolei biała czekolada rzadko powoduje zatrucia ze względu na niską zawartość teobrominy.
💚kofeina często powoduje uszkodzenia serca i nerek u psów. Pierwsze symptomy w kontekście zatrucia kofeiną można zauważyć u czworonoga już po godzinie od jej spożycia. Z kolei jeśli chodzi o objawy można do nich zaliczyć na przykład wymioty, biegunkę, dyszenie, pragnienie czy nadmierne oddawanie moczu i zaburzenia rytmu mięśni.
💚objawy kliniczne po spożyciu czekolady dodatkowo zależą od typu i ilości zjedzonej czekolady. Tymczasem wciąż w wielu przypadkach objawami będzie przede wszystkim biegunka, wymioty czy niepokój, nadmierne dyszenie i oddawanie moczu. Równocześnie mogą wystąpić też poważniejsze skutki, na przykład zapalenie płuc czy niewydolność serca.

CZEGO NIE MOŻE JEŚĆ TWÓJ PIES?

🥜Uwaga na orzechy!

Jeśli z kolei na tapet weźmiemy orzechy – laskowe, włoskie czy migdały – każde zawierają toksyczne składniki dla psów!

Po pierwsze – orzechy włoskie niejednokrotnie zawierają bardzo szkodliwe grzyby, w międzyczasie wydzielając substancje trujące. Niedojrzałych i nie obranych orzechów tym bardziej należy unikać. Dodatkowo orzechy włoskie podczas zbiorów są narażone na wilgoć i poważną temperaturę, co z kolei stanowi idealne warunki do rozwoju pleśni, która stanowi naturalną truciznę. 

Po drugie – orzechy ziemne, które często powodują alergie. Należy – po ewentualnym spożyciu – dokładnie obserwować reakcje pupila i sprawdzić, czy nie występuje nietolerancja pokarmowa. 

Kolejnym przypadkiem orzechów są makadamia – orzechy zawierające amigdalinę, która w międzyczasie procesów metabolicznych przekształca się w bardzo toksyczny cyjanowodór. Objawy zatrucia orzechami w ogóle, co ciekawe, występują etapami. Pierwszy z nich może pojawić się około 306 godzin po spożyciu takich pokarmów. Występuje wtedy na przykład gorączka czy wymioty. Później, po 6-12 godzinach, możesz spotkać się z osłabieniem w tylnych nogach, niechęcią do poruszania się w ogóle czy drżeniem mięśni.

💡Ciekawostka💡

Inne orzechy, jakich powinien unikać Twój pies to migdały i orzechy czarne!

Czego nie mogą jeść psy – czy istnieją orzechy bezpieczne dla psów? 

Okazuje się, że orzechy laskowe, brazylijskie, ziemne (jeśli nie występują alergie u danego psa), pistacje czy kasztany jadalne, a także nerkowce. Warto jednak zaznaczyć, że orzechy charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczy. W efekcie – w sporych ilościach mogą prowadzić do nadwagi albo otyłości psów. Z kolei fosfor zawarty w tychże jest niesamowicie istotny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów.

Czytaj też: AGRESJA U SZCZENIAKA – CO ZROBIĆ, GDY MASZ W DOMU MINI TERRORYSTĘ?

CZEGO NIE MOŻE JEŚĆ TWÓJ PIES?

🥂Czego nie mogą jeść psy w ogóle?

Przede wszystkim Twój pies powinien unikać alkoholu pod każdą postacią, ponieważ jego spożycie skutkować może skurczami, dusznościami, zatruciami pokarmowymi, a w skrajnych przypadkach nawet – zatrzymaniem pracy serca. 

Niepokojącym pokarmem, który może trafić do Twojego psa są wszelkiego rodzaju słodziki. Te z kolei opierają się o szereg poważnych objawów, jak uszkodzenie wątroby czy hipoglikemia.

Warto też unikać różnych przypraw, które Tobie służą. Na przykład pieprzu, chilli czy curry. Po spożyciu z kolei mogą pojawić się nawet halucynacje, letarg czy rozrzedzenie krwi i dolegliwości trawienne.

Ograniczaj też w diecie psa sól, która bardzo silnie obciąża nerki, powoduje nadciśnienie i bardzo źle wpływa na osobniki z niewydolnością serca czy nerek.

Co ciekawe, a dość zasadne – psu nie możesz też podawać produktów nikotynowych. Takie pokarmy czy przekąski mogą spowodować nawet zapaść krążeniową, drżenie mięśni czy przyspieszony oddech i tętno.

Czytaj też: AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA PSA – JAK ZAPLANOWAĆ TRENING Z PSEM?

🥛Produkty mleczne w psiej diecie

Warto także przyjrzeć się w międzyczasie produktom mlecznym. Zawierające laktozę przyjemności mogą prowadzić do powstawania nadmiernych gazów i biegunki i pupila. Z kolei na przykład masło dodatkowo może wywołać poważne problemy trawienne. 

💡Ciekawostka💡

Psy pozbawione enzymu rozkładającego laktozę mają trudności z trawieniem produktów mlecznych w ogóle. To będzie prowadziło do biegunki, wzdęć czy ogólnego obniżenia apetytu.

Od czasu do czasu jednak możesz pokusić się o produkty o obniżonej zawartości laktozy. Mowa o na przykład maślance, jogurcie czy lekkim twarogu. Warto jednak sprawdzić niewielką ilością takiego pokarmu, jak pies na niego reaguje i czy nie wywołują one nadmiernych reakcji.

Równocześnie unikaj surowych jaj, których białka zawierają awidynę, substancję wiążącą biotynę. Podawanie psom surowych jaj może więc powodować niedobory biotyny, co w efekcie skutkuje bardzo często pogorszeniem stanu sierści czy zdrowia w ogóle. Z kolei gotowane jajka są jak najbardziej odpowiednim elementem diety Twojego pupila.

czego nie może jeść pies

🥑Niebezpieczne warzywa i owoce

Większość warzyw i owoców, podobnie jak dla Ciebie, jest zdrowa także dla psów. Istnieje jednak szereg produktów, przy których musisz mieć się na baczności. Co to może być?

Psy nie mogą jeść na przykład pestek owoców, na przykład moreli, śliwek czy jabłek. Te zawierają substancję, która w żołądku przekształca się w trujący cyjanowodór, a w efekcie – powoduje problemy z oddychaniem, ślinotok i silne zaparcia. Pies nie jest także przystosowany do przyjmowania rodzynek i winogron – podnoszą one poziom wapnia we krwi, doprowadzając nawet do niewydolności narządów. 

Unikaj też dodatkowo:

 • roślin strączkowych,
 • rabarbaru, 
 • awokado,
 • surowych roślin psiankowatych, takich, jak na przykład pomidory, papryka, ziemniaki, bakłażany,
 • grzyby, 
 • cebula i czosnek.

🥩Czy pies może jeść każdy rodzaj mięsa?

Warto też podjąć się tematu mięsa, które z pewnością goszczą w misce Twojego psa, prawda? Ten pupil uznawany jest raczej za mięsożerne zwierzę, jednak istnieje rodzaj mięsa, którego powinien unikać. Czego nie może jeść pies w kontekście mięsa?

Mowa o surowej wieprzowinie, która prowadzi często do zakażenia wirusem wywołującym chorobę Aujeszkyego – wściekliznę rzekomą.

💡Ciekawostka💡

Nigdy nie podawaj psu także surowego mięsa z dzika. Dopiero po podgrzaniu mięsa minimum do temperatury 60 stopni – patogen nieodwracalnie ginie. Stąd wieprzowina czy dziczyzna poddana obróbce cieplnej jest już całkowicie bezpieczna dla czworonoga.

Co prawda od lat nie znamy żadnego przypadku wścieklizny rzekomej. To jednak wciąż nie oznacza, że ona nie występuje i nie może zdarzyć się Twojemu psu. Jest to niesamowicie groźna choroba, która może prowadzić do bolesnej śmierci psa w kilka dni. Dodatkowo – chorobę tę utrudnia fakt, że nie ma na nią lekarstwa.

Objawy wścieklizny rzekomej:

 • utrata apetytu
 • zwiększone wydzielane śliny, wymioty
 • silne swędzenie
 • zaburzenia koordynacji ruchowej
 • gorączka
 • rozdrażnienie i niepokój
 • napady wściekłości
 • utrata przytomności

Czytaj też: PIES W MIESZKANIU – JAKA RASA NAJLEPIEJ NADA SIĘ DO MAŁEGO MIESZKANIA?

Podsumowanie – czego nie może jeść pies?

Pamiętaj, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów idealnie dopasowanych i odpowiadających potrzebom Twojego psa. Nie podawaj mu tego, co do czego nie masz pewności, że mu nie zaszkodzi! Co więcej – nie ryzykuj podaniem psu resztek z obiadu, nie warto prosić się o niepożądane skutki czy reakcje alergiczne.

O autorze

Dodaj komentarz

przez Zoodoptuj

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348