Czy pies ma gorączkę? Czy pies w ogóle ma wahania temperatury? Podwyższona temperatura u psa jest jak najbardziej możliwa. Jednak – podobnie jak u ludzi – nie jest chorobą samą w sobie, lecz jedynie oznaką pewnej deregulacji organizmu.
Przyczyny, co prawda, mogą być błahe, zwłaszcza jeśli temperatura wzrasta wyłącznie nieznacznie. Niewykluczone równocześnie są jednak poważne choroby. Jak rozpoznać temperaturę oraz co zrobić, gdy pies ma gorączkę?
Czytaj też: CO ZROBIĆ Z PSEM, KTÓRY UGRYZŁ DZIECKO?
Pies ma gorączkę – co to oznacza?
Okazuje się, że podwyższonej temperaturze u psa towarzyszą bakterie, pasożyty, wirusy i grzyby. Są to, co prawda, stali bywalcy psiego życia. Ale czasami właśnie są bardziej zdeterminowani i próbują wtargnąć do organizmu. Najczęściej jednak bezskutecznie. Mechanizmy obronne każdego stabilnego układu odpornościowego są przeważnie na tyle silne, by móc spokojnie walczyć z większością wrogów.
Tymczasem, gdy pies ma gorączkę oznacza to przeważnie to, że system immunologiczny toczy teraz ciężką – i dłuższą niż zwykle – walkę z zarazkami albo zapaleniem. Gorączka u psa jest więc sama w sobie bardzo rozsądną reakcją organizmu, która służy temu, by podwyższona temperatura zwalczyła nieproszonych gości.
Czytaj też: CZY PIES MOŻE JEŚĆ ORZECHY?
Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Psi organizm pracuje na lekko podwyższonych obrotach w kontekście ludzkiego organizmu. Serce bije szybciej, a normalna temperatura psa jest nieco wyższa, bo wynosi od 37,5-39 stopni. U szczeniaka z kolei termometr może wskazywać nawet 39,5. Co więcej, ten wynik wciąż będzie w normie.
💡Ciekawostka💡
Temperatura psiego ciała zmienia się nieco w ciągu dnia. W efekcie wczesnym rankiem około 6:00 jest najniższa, a im bliżej wieczora – rośnie o kilka dziesiątych stopnia.
Jeśli z kolei chodzi o różnice – te istnieją także w zależności od rasy, wieku i płci psa. Mniejsze i młodsze zwierzęta, a także suczki mają lekko wyższą temperaturę – od 38,5 stopni, niż osobniki większe i starsze oraz samce – 38-38,5.
Kiedy temperatura psa jest już gorączką?
Jeśli temperatura wzrasta o 1 stopień w stosunku do normy u konkretnego psa – weterynarze określają to stanem podgorączkowym. Pies ma gorączkę z kolei wtedy, gdy termometr wskazuje o 1-2 stopnie więcej niż normalnie, a więc ponad 40 stopni.
Tymczasem, jeśli mowa o wysokiej gorączce – 41,5 to już stan, który powinien Cię zaalarmować. Czasami temperatura ciała może dobić nawet do 43 stopni – wówczas w organizmie czworonoga zachodzą nieodwracalne zmiany.
💡Ciekawostka💡
By stwierdzić prawidłowo występowanie gorączki u psa trzeba znać dokładną, fizjologiczną temperaturę, czyli taką, gdy jest zdrowy i nic mu nie dolega.
Nieistotne powody gorączki psa
Istnieją też błahe kwestie, które podnoszą psią temperaturę. Nie każdy psiak, którego ciało ma wyższą temperaturę ma problem albo jest chory. Codzienne czynności mogą być przyczynkiem wyższej temperatury, na przykład:
- aktywność fizyczna (psie sporty, polowanie, wyścigi)
- intensywna zabawa
- jazda samochodem
- jedzenie
Co ciekawe, warto tutaj też zaznaczyć, że upadł czy zdenerwowanie i stres również mogą zaowocować rosnącą temperaturą ciałą. By z kolei uzyskać miarodajne wyniki, nie powinieneś mierzyć temperatury u psa bezpośrednio po wysiłku albo innej powyższej czynności.
By zrobić to dobrze – odczekaj mniej więcej godzinę i dokonaj pomiaru w fazie spokoju.
Objawy gorączki
Brzmi ciekawie, prawda? Jednak oprócz kresek na skali termometru gorączka u psa objawia się przede wszystkim konkretnymi symptomami. Te dość łatwo można rozpoznać, bacznie obserwując swojego pupila. Oznaki te mogą wystąpić albo w pojedynkę, albo wszystkie naraz. Nie są jednak na tyle jednoznaczne, by zawsze oznaczały tylko gorączkę
Typowe objawy gorączki u psa to na przykład:
- zianie lub przyspieszony oddech
- podwyższony puls (ponad 100 u psów średniej wielkości i ponad 120 u małych)
- zjeżona sierść
- ospałość, apatia
- dreszcze
- brak apetytu
- wymioty
- odmienna temperatura skóry w różnych miejscach
Z kolei jeśli mowa o samym sprzęcie do mierzenia temperatury – termometr jest całkiem istotny! Czy pies ma gorączkę najlepiej stwierdzić właśnie za pomocą takiego narzędzia.
Okazuje się, że na rynku znajdziemy rozmaite modele, ale najlepiej sprawdza się precyzyjny termometr weterynaryjny, który można kupić w sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Ceny takiego typu profesjonalnych, bezdotykowych urządzeń wahają się od 150-500 PLN. Umożliwiają jednak pomiar zaledwie w ciągu 2 sekund nie tylko na odbycie, ale także dziąsłach czy oku. To bardzo duże ułatwienie, jeśli pies jest lękliwy albo ruchliwy czy agresywny.
Co prawda, do mierzenia temperatury czworonoga nadaje się także zwykły termometr elektroniczny, który znajdziesz w każdej aptece. Najwygodniejszy w użyciu będzie termometr elektroniczny, który jest bardzo dokładny i pozwala szybko ustalić faktyczny pomiar.
💡Ciekawostka💡
Dla bezpieczeństwa psa warto unikać korzystania z tradycyjnych szklanych termometrów rtęciowych, by w przypadku nieostrożności ta trująca substancja nie dostała się do organizmu zwierzęcia.
Jak nie mierzyć temperatury u psa?
Termometr to połowa sukcesu! Trzeba jeszcze tylko zwrócić uwagę na kilka prostych reguł, by wszystko było miarodajne. Inaczej niż u ludzi – u psa sprawdzi się nieco inne mierzenie i zdecydowanie odmienne części ciała podlegające pod termometr właśnie.
Raczej kiepskim pomysłem jest umieszczanie przedmiotu w pysku, bo wtedy przecież pies będzie próbował się go pozbyć.
Co więcej – także uszy nie nadają się do mierzenia temperatury, ponieważ znajdujące się tutaj włosy mogą zafałszować wynik.
💡Ciekawostka💡
Nawet jeśli posiadasz specjalny termometr do mierzenia temperatury w uchu, jest on przeznaczony dla ludzkich uszu. Z kolei błędy w pomiarach są bardzo prawdopodobne. Pamiętaj też, że większe odchylenie od prawidłowego wyniku mogą w najgorszym wypadku zagrozić życiu Twojego psa.
Jeśli jednak chcesz zmierzyć temperaturę ciała psa faktycznie i realnie, a nie posiadasz profesjonalnego termometru bezdotykowego – musisz podjąć się pomiaru rektalnego. A więc w odbycie. W efekcie, zwilż koniuszek termometru wazeliną albo oliwką czy zwykłym olejem spożywczym i delikatnie wprowadź do na odległość 2,5 cm. Dosuń termometr do wewnętrznej ściany odbytu, w przeciwnym wypadku jest bardzo wysokie ryzyko, że zmierzysz temperaturę jedynie powietrza w końcowym odcinku jelita.
Po dokonaniu pomiaru koniecznie wyczyść termometr i zdezynfekuj go. Miej jednak na uwadze, że pomiar temperatury u psa najpewniej nie obędzie się bez pomocy dodatkowej osoby, która przytrzyma zwierzę.
Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę bez termometru?
Można? Pewnie, że można!
Jeśli akurat nie masz termometru pod ręką, możesz posłużyć się przede wszystkim rozsądkiem. Zaufaj więc doświadczeniu! By stwierdzić, czy pies ma gorączkę przyłóż wierzch swojej dłoni do najmniej owłosionej części ciała pupila, takich jak brzuch, pachy czy wewnętrzna strona ud i wnętrze ucha.
Możesz też spokojnie spróbować dotknąć wewnętrznej strony fafli. Bez odpowiedniego urządzenia rosnącą temperaturę możesz jednak sprawdzić tylko w przybliżeniu, stwierdzając jedynie, czy faktycznie jest mowa o wysokiej gorączce.
Czytaj też: POMYSŁY NA ZABAWY Z KOTEM
Czy ciepły nos jest synonimem wysokiej gorączki?
Mokry nos ma być dowodem na to, że pies jest zdrowy.
Takie mity słychać bardzo często! Podobnie uparcie twierdzimy, że suchy i ciepły nos jest objawem choroby. To nieprawda! Mimo gorączki nos bardzo często wciąż jest wilgotny i chłodny. Czasami odwrotnie – bywa suchy, ciepły i szorstki, ale temperatura jest w normie.
Samo dotykanie nosa z kolei nie sprawdza się jako miarodajna metoda sprawdzania temperatury u psiaka.
Jeśli jednak masz podejrzenia, że pies może mieć gorączkę – zobacz, co może być przyczyną:
- infekcje, wywołane przez bakterie (np. borelioza, leptospiroza), wirusy (parwowiroza, nosówka, kaszel kenelowy) lub pasożyty (np. leiszmanioza)
- zapalenia
- choroby autoimmunologiczne, jak reumatyzm czy artretyzm
- zatrucia
- abscesy
- tumory
- kontuzje i rany
- skutki uboczne leków i szczepionek
Jeśli jednak już zidentyfikowałeś jeden fakt – gorączka jest – musisz podjąć pewne kroki! Jakie? Zapewnij psu:
1. spokój, podczas którego pies spokojnie będzie mógł się zregenerować.
2. Obserwuj i regularnie mierz temperaturę.
3. Wychodź na spacer, bo przecież pies z gorączką – niestety -wciąż musi wychodzić. Jednak weź pod uwagę skrócenie przebieżki.
4. Pamiętaj o tym, by podawać psu wodę. Jeśli sam nie chce pić – walcz z nim i podawaj płyny łyżką albo strzykawką.
5. Rozważ zimne okłady – nawilż czystą ściereczkę albo gąbkę chłodną wodą i połóż je na brzuchu psa. Zmieniaj takie okłady, jak tylko się nagrzeją.
6. Jeśli stan psa się nie poprawia – weź pupila na konsultację u weterynarza. To on właśnie dokładnie zbada Twojego psa i znajdzie przyczynę wysokiej temperatury.
Czytaj też: SYLWESTER LAST MINUTE, CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO SYLWESTRA?
Domowe sposoby na gorączkę u psa
Jedynym domowym sposobem na takie wydarzenie w psiej codzienności jest stosowanie zimnych okładów.
Te mają za zadanie przede wszystkim zbić gorączkę i przynieść zwierzakowi ulgę. Obok wspomnianych wyżej okładów można także… Owinąć całego psa w ręcznik zamoczony w chłodnej wodzie. Innym sposobem na zbicie gorączki u psa są okłady z lodu owiniętego w ściereczkę lub gotowe kompresy dostępne w aptece.
Podczas gorączkowania konieczne jest także podawanie środków homeopatycznych. Warto więc rozważyć:
- Aconitum napellus to globulki polecane, gdy gorączka jest wysoka, pojawia się nagle i szybko rośnie.
- Belladonna zda egzamin, jeśli wysokiej temperaturze ciała psa towarzyszy silne pragnienie, wywołane wysuszeniem śluzówek gardła i dróg oddechowych.
Podsumowanie
Jeśli chodzi więc o prawidłową temperaturę psa – ta rozbija się o granice od 37,5-39 stopni. Gorączkujący pies jeszcze nie musi być chory, ale nie można bagatelizować skoków temperatury.
Lekki wzrost następuje na przykład po wysiłku fizycznym, po jedzeniu czy stresie lub z powodu upału. Wówczas możesz spokojnie podejść z rezerwą do sytuacji. Jednak jeśli gorączka rośnie szybko i długo się utrzymuje – powinieneś skonsultować się z weterynarzem i poszukać przyczyny.