Kiedy pies traci sierść?

K

Czy wiesz, że… Na centymetrze kwadratowym skóry psa może rosnąć aż 1200 włosów! Co oznacza, że pies ma aż 15 razy więcej włosów niż człowiek! Nic zatem dziwnego, że wiosną opiekunowie psów niemal toną w kłakach. Kiedy dokładnie pies traci sierść? Kiedy psy linieją najbardziej? No, i jak to przeżyć?

Sierść Twojego psa chociaż jest piękna – nie jest ozdobą pupila. Włosy okrywowe i podszerstek psiaka chronią go przed:

  • oparzeniami,
  • zadrapaniami,
  • toksynami,
  • temperaturą.

Jednak, żeby psia sierść mogła w pełni być funkcjonalna i spełniać swoją rolę – musi nastąpić okresowa jej zmiana. Właśnie na wiosnę!

Fizjologicznie psy zmeiniają sierść dwa razy w roku. Przed zimą (na wersję cieplejszą) oraz wiosną (na cieńszą). Bodźcem wymiany takiej okrywy włosowej jest wzrost temperatury i naturalna zmiana długości dnia.

Czytaj też: SAMOTNOŚĆ PSA ADOPTOWANEGO – JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO SAMOTNOŚCI?

💡Ciekawostka💡

Nasze domowe czworonogi są podatne na przegrzanie, a już przy 25 stopniach Celsjusza mogą doznać udaru! Letnia sierść ma temu zapobiegać, umożliwiając normalne funkcjonowanie psiaka.

Kiedy pies traci sierść najbardziej?

Psy mieszkające na zewnątrz (lub spędzające większą część życia poza domem) linieją dwa razy w roku, przy czym najintensywniej wiosną właśnie. Wówczas pozbywają się zimowego podszerstka. Ten proces, zależnie od temperatury i nasłonecznienia, rozpoczyna się w kwietniu, a szczyt swój datuje przeważnie na maj.

💡Ciekawostka💡

Psiaki mieszkające w ogrzewanych mieszkaniach mają mniej zimowego podszerstka od psów żyjących na zewnątrz. Z tego powodu linieją w zasadzie przez cały rok, jednakz decydowanie mniej intensywnie.

Czy wiesz, że... Na centymetrze kwadratowym skóry psa może rosnąć aż 1200 włosów! Co oznacza, że pies ma aż 15 razy więcej włosów niż człowiek! Nic zatem dziwnego, że wiosną opiekunowie psów niemal toną w kłakach. Kiedy dokładnie pies traci sierść? Kiedy psy linieją najbardziej? No, i jak to przeżyć?

jaka rasa psów gubi najwięcej sierści?

Początek i intensywność tracenia sierści zależy od rasy. Jako pierwsze podszerstek będą zrzucać psy ras północnych, czyli na przykład husky syberyjski, alaskan malamut czy samojed. Linienie jest dla nich, co ciekawe, tak obciążające, że mogą być osłabione.

Ten proces bardzo intensywnie przebiega także u psów pasterskich, a więc na przykład u owczarków niemieckich, owczarków australijskich i border collie. Psy tych ras mogą z kolei mieć długą sierść, która potęguje “efekt kłaczenia”.

Czytaj też: PSI SMUTEK – KIEDY ZAHACZA JUŻ O DEPRESJĘ?

Mniej intensywnie linieją na przykład psy ras krótkowłosych, czyli mopsy, bassety, czy beagle.

💡Ciekawostka💡

Istnieją także rasy psów, które nie linieją w ogóle, na przykład grzywacze chińskie, pudle, irlandzkie spaniele wodne. Te jednak wymagają innej, konretnej pielęgnacji.

PIES TRACI SIERŚĆ

Ile trwa wiosenne linienie u psów?

Wiosenne zmiana sierści to przeważnie proces trwający od dwóch do sześciu tygodni. Czas trwania tracenia sierści psa zależy jednak od kilku czynników, m.in. od:

  • rasy psa,
  • miejsca jego zamieszkania,
  • pogody.

💡Ciekawostka💡

Linienie powyżej sześciu tygodni powinno zaniepokoić Cię, jako właściciela.

Nie da się w żaden sposób zapobiec wiosennej wymianie sierści u pupila. Jednak możesz wykorzystać kilka sposobów, żeby proces ten był mniej uciążliwy.

Regularnie czesz psa. To pozwoli pozbyć się martwego podszerstka w kontrolowany sposób. Możesz ten proces przeprowadzić specjalną szczotką, furminatorem, rękawicą z wypustkami lub specjalnym zgrzebłem.

Czytaj też: RASY DLA DZIECI: JAKIE PSY SĄ NAJBARDZIEJ RODZINNE?

Możesz też skorzystać w międzyczasie z psiego fryzjera, który wyczesze martwy podszerstek, obetnie pazury, wykąpie go. Pamiętaj jednak, że nie musisz tego robić psu, który się boi, lub jest z założenia agresywny.

Dobrym pomysłem jest też zakup odkurzacza samojezdnego. Koszt takiego urządzenia to wydatęk rzędu 200 – 2000 zł. Obowiązkowo jednak musisz zaopatrzyć się w:

  • rolkę do ubrań
  • cierpliwość! 🙂

O autorze

Dodaj komentarz

Fundacja Lead Group

Adres:
ul. 27 Stycznia 9
34-120 Andrychów

Dane rejestrowe:
KRS: 0000808099
NIP: 5512642052

Kontakt z nami:
fundacja@leadgroup.pl
(+48) 736-438-348